logo yeni

KURUMLAR PERSONEL EĞİTİMLERİNİ NEDEN BEŞ YILDIZLI OTELLERDE YAPIYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

egitim-salonuKamu kurum ve kuruluşlarının, personellerine yönelik eğitimleri dinlenme tesisi, eğitim salonları, konferans salonları gibi yerlerde yapmak yerine dört veya beş yıldızlı turizm tesislerinde yapu durumun bütçeye ve ilgili personele ek yük getirdiği iddialarından hareketle, konu hakkında soru önergesi verildi.

Milletvekili Celal DİNÇER tarafından verilen soru önergesinde; “Kamu kurum ve kuruluşları tarafından personeline hizmet içi eğitim, halkla ilişkiler, çalışanların motivasyonu ve verimlilik vb. gibi genel konular adı altında eğitimler verilmektedir. Daha önce kendilerine tahsis edilmiş eğitim ve dinlenme tesisi, eğitim salonları, konferans salonları vb. yerlerde yapılan bu eğitimler son yıllarda dört veya beş yıldızlı turizm tesislerinde yapılmaya başlanmış, bu durum hem konaklama ücretinin yüksek oluşu nedeniyle katılımcıları zor durumda bırakmaya başlamış, hem de bütçeye azımsanmayacak bir yük getirmiştir. Harcırah Kanunu gereği karşılanan günlük yevmiye kadar konaklama bedelleri, ölü sezonda düzenlenmesine rağmen tesislerin ücretine yetmemekte, kalan kısım çalışanlar tarafından karşılanmaktadır. Üstelik eğitim süresince özel durumları veya başka sebeplerle başka personelle kalmak istemeyenler, tek kişilik odalarda daha fazla harcama yaparak eğitimlerini tamamlayabilmektedir.” dedi.

Önergede ayrıca, bu tür eğitim ve seminerlerle ilgili olarak, Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU tarafından aşağıdaki soruların cevaplandırılması istendi:

1. 2010 - 2013 Tarihleri arasında yıllar itibariyle Bakanlıklar ve bağlı kuruluşlar tarafından kaç personele eğitim verilmiştir? Dışarıdan alınan hizmet için ödenen bedeller ne kadardır? Katılımcılara ödenen yolluk ve konaklama gideri dahil bu eğitim ve seminerlerin bütçeye maliyeti ne kadardır?

2. Bakanlıklar ve bağlı kuruluşlar tarafından hizmet alımı suretiyle yapılan eğitim ve seminerler için hangi firmalar ve tesisler belirlenmiştir? Bu işle ilgili ihale yapılmışımdır?

3. Dört ve beş yıldızlı otellerde yapılan eğitim çalışmalarının genelde turizmde “ölü sezon” olarak tabir edilen Ekim - Mayıs ayları arasında yapıldığı dikkate alındığında aslında ucuz olmadığı iddia edilmektedir. Bu konuda bir araştırma yapılmışımdır?

4. Bakanlıkların ve bağlı kuruluşların mülkiyetinde veya tahsisli eğitim ve dinlenme tesisi varımdır? Bunların kapasitesi ne kadardır? Personel eğitimlerinde bu tesislerin değerlendirilmemesinin sebebi nedir?

5. Kamu çalışanlarının sürekli eğitim gerekliliği dikkate alındığında, hem çalışanları zor durumda bırakan hem de bütçeye azımsanmayacak bir yük getiren bu uygulamadan vazgeçerek kamu kurumlarının tesislerini kullanılır hale getirmeyi veya yeni eğitim tesisleri oluşturmayı düşünüyormusunuz?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.