logo yeni

MÜZE ARAŞTIRMACILARI ARKEOLOG KADROSUNA ATANABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

arkeologÜniversitelerin bazı bölümlerinden mezun olup müze araştırmacısı kadrosunda istihdam edilenler, arkeolog kadrolarına atanmayı ve özlük haklarının arkeologlarla aynı seviyeye yükseltilmesini istemektedirler.

Arkeolog kadrosuna atanmak isteyip de bu taleplerinin kurumları tarafından kabul edilmemesi üzerine idari yargıda dava açanlarla ilgili olarak verilen kararlara bakıldığında, bu personelin teknik hizmetler sınıfında arkeolog kadrosuna atanmasının uygun olmadığı yönünde değerlendirmeler yapıldığı görülmektedir.

Örnek bir dava; üniversitelerin arkeoloji ve sanat tarihi, sanat tarihi, arkeoloji, antropoloji, etnoloji, hititoloji, sümeroloji ve klasik filoloji bölümlerinden mezun olanların 657 sayılı Kanunun 36/A/4 maddesi kapsamına Bakanlar Kurulu kararıyla alınması üzerine, bu bölümlerden mezun olup genel idari hizmetler sınıfında müze araştırmacı kadrosunda istihdam edilen personelin arkeolog kadrosunda istihdam edilmeleri yönündeki başvurularının reddedilmesi üzerine açılmıştır.

Davaya bakan Ankara 11. İdare Mahkemesi; 2008/14094 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının, arkeoloji ve sanat tarihi, sanat tarihi, arkeoloji, antropoloji, etnoloji, hititoloji, sümeroloji ve klasik filoloji bölüm veya anabilim dallarından mezun olup, müze araştırmacısı kadrosunda görev yapan personelin, arkeolog kadrosuna atamalarının yapılmasına ilişkin bir düzenleme olmayıp, sayılan bölüm mezunlarından teknik hizmetler sınıfında görev yapanların öğrenimlerine göre tespit edilen giriş derece ve kademelerine bir derece eklenmesine ilişkin olduğu yaklaşımından hareketle davanın reddine karar vermiştir.

Temyiz aşamasında konuyu değerlendiren Danıştay 5. Dairesi de, İdare mahkemesi tarafından verilen kararın bozulmasını gerektiren bir neden olmadığına karar vererek, Mahkeme kararını onamıştır.

Söz konusu Karar

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.