logo yeni

AİLE HEKİMLİĞİ NÖBET UYGULAMALARINA TEPKİ GELDİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

saglikTürk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bakanı Müezzinoğlunun aile hekimliğine nöbet düzenlemeleri yapıldığına ilişkin açıklamalarına tepki gösterdi.

Türk Tabipler Birliğinde yapılan basın açıklamasında, “Uzun süreli ve esnek çalışma sadece madenlerde ve inşaat sektöründe değil sağlık hizmet alanında da ölümlere varabilecek iş kazalarının en önemli nedenlerinden bir olarak kabul görüyor. Üstelik sağlık hizmeti sunarken yaşanacak iş kazaları hem sağlık çalışanını hem de hastanın yaşamına mal olabiliyor. Toplumun sağlığını tehdit edecek boyutlara ulaşabiliyor. 24 saat açık kalacak ASM’lerdeki sağlık çalışanının can güvenliği sağlanabilecek midir? “ ifadelerine yer verildi.

Açıklamada bu uygulamanın mahkemeden döneceği iddiasında bulunulurken, “Tüm karşı duruşumuza rağmen maalesef son torba yasayla birlikte ASM (Aile Sağlığı Merkezi) çalışanlarına zorunlu hastane nöbetlerine ek olarak ASM ve TSM’lerde de nöbet tutulma zorunluluğu getirilmiştir. Ancak Sağlık Bakanı’nın basına verdiği son demeçte, ASM’leri ilk etapta her gün 12 saat, daha sonraki yıllarda her gün 24 saat açık tutmak gayreti içinde olduğu anlaşılmaktadır.

Avrupa ülkelerinde çalışanların haftalık çalışma saatlerinin 40 saatin altına indirilmesi konuları tartışılırken, sağlık çalışanlarının ASM ve TSM’lerde Cumartesi Pazar demeden 7x24 saat çalıştırılması için yapılan hazırlıklar, hem sağlık çalışanının temel haklarını geriletecek, hem de toplum sağlığına zarar verecektir. Adana örneğinde yapılan çalışmayı unutmamak gerekir. 530 nöbetin 227’sine gidilmiş olup toplam 22 hastaya bakılmıştır. Nöbet başına 0,096 hasta düşmektedir. Böyle bir lükse sahip değiliz.” ifadeleri yer aldı.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.