logo yeni

ASKERİ HAKİM VE SAVCILARIN TEMİNATI İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

anayasa-mahkemesi3Milli Savunma Bakanı tarafından askeri hakim ve savcıya disiplin cezası verilmesine ilişkin kanun hükümlerinin iptali hakkındaki Anayasa Mahkemesi kararı ve gerekçesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Olayda, askeri savcılığında görev yapan bir kişi, uyarma cezasıyla cezalandırılmasına ilişkin işlemin iptali için dava açmış, davaya bakan Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ise, 357 sayılı Askeri Hakimler Kanunu'nun 29. maddesininde yer alan "...Milli Savunma Bakanı tarafından..." ibaresi ile "Bu cezalar kesin olup" ibaresinin Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu. 

Anayasa Mahkemesi bu başvuru üzerine verdiği kararda, Milli Savunma Bakanı tarafından askeri hakim ve savcılara disiplin cezası verilmesine ilişkin hükümleri Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etmişti.

Resmi Gazete’de bugün yayınlanan karar ile Anayasa Mahkemesinin iptal gerekçesi de bell oldu. Mahkeme kararının gerekçesinde, “Anayasayla güvence altına alman, mahkemelerin bağımsızlığı ve hâkimlik teminatı ilkelerinin temel hedefi, yargı erkini yargı içi ve dışı etkilerden korumak ve yargıya duyulan güveni sağlamaktır. Dolayısıyla, kanun koyucu askerî hâkimlere verilecek disiplin cezaları hakkında düzenleme yaparken mahkemelerin bağımsızlığı ve hâkimlik teminatı ilkelerini de gözetmesi gerekmektedir. Askerî hâkimler hakkında disiplin cezası vermeye yetkili merci, soruşturma usulü, verilen cezaya karşı yargı yolunun açık olup olmaması gibi disiplin sürecine ilişkin düzenlemeler askerî hâkimlerin bağımsızlığını doğrudan etkilemektedir.

Askerî hâkimler hakkında disiplin cezası verme yetkisinin yürütme organının üyesi olan Milli Savunma Bakanıma ait olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu cezalara karşı yargı yolunun kapalı olması, hâkimin yürütme organına karşı kendisini güvencesiz hissetmesine neden olabileceği gibi yargılamanın taraflarında da askerî hâkimlerin bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusunda güvensizlik ve şüphe uyandırabilir. Yargılama aşamasında böyle bir güvensizliğin ve şüphenin ortaya çıkma olasılığı da askerî hâkimler hakkında yürütme organının üyesi olan Milli Savunma Bakanı tarafından verilen uyarma ve kınama cezalarına karşı yargı yolunun kapalı olmasını mahkemelerin bağımsızlığı ilkesine ve hâkimlik teminatına aykırı kılmaktadır.” İfadelerine yer verdi.

Anayasa Mahkemesi ayrıca kararında, iptal hükmünün, kararın Resmî Gazete'de yayımlanmasından başlayarak altı ay sonra yürürlüğe girmesinin uygun görüldüğünü belirtti.

Mahkeme kararına buradan ulaşabilirsiniz.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.