logo yeni

HANGİ DERNEKLER ÜYELERİ ADINA DAVA AÇABİLİR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

mahkemeUsulüne uygun olarak kurulmuş olan derneklerin, üyelerinin haklarını korumak amacıyla idari dava açması veya hukuki yollara başvuruda bulunabilmesi, ilgili dernek tüzüğünde bazı hükümlerin yer almasına bağlıdır.

Derneklerin üyeleri adına açtıkları davaların bazılarında, idari yargı yerleri davanın dava açma ehliyeti yönünden reddine karar verebilmektedirler.

Derneklerin, üyelerinin veya mensuplarının ya da temsil ettikleri kesimin menfaatlerini korumak amacıyla, kendi adlarına dava açmaları mümkün olabilmekle birlikte, dava açabilmek için ehliyetlerinin bulunması da gerekmektedir.

Öte yandan, idari işlemlerin yetki, şekil, sebep, konu ve maksat yönlerinden biriyle hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle iptal davası açılması, davacının bu işlem nedeniyle menfaatinin ihlal edilmiş olması gerekmektedir.

Örnek bir olayda, açılmış olan davada ilgili derneğin dava açma ehliyeti olmadığı gerekçesiyle Danıştay davanın reddine karar vermiştir.

Davaya bakan Danıştay 8. Dairesi; derneklerin yargı mercileri önünde dava açabilmeleri için tüzüklerinde "üyelerinin haklarını korumak için dava açabileceklerine" ya da "üyelerinin hak ve menfaatlerini koruma" ifadelerinden birinin yer almasına bağlı olacağı değerlendirmesinden hareket ederek, dava açan derneğin tüzüğünde bu yönde herhangi bir ifadenin yer almaması nedeniyle davacı derneğin dava açma ehliyetinin bulunmayacağına ve davanın reddine Karar vermiştir.

Söz konusu Karar

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.