logo yeni

TORBA YASANIN PERSONELLE İLGİLİ HANGİ MADDESİNİN İPTALİ İSTENDİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

anayasa-mahkemesi2Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilerek yasalaşan torba kanunun bazı hükümlerinin Anayasa aykırılığı iddiası ile başvuru yapıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Anayasa Mahkemesine yapılan başvuru ile torba kanunun bazı hükümlerinin iptali isteniyor.

Torba kanun düzenlemesi bir çok konuda olduğu gibi kamu çalışanlarını da ilgilendiren çok sayıda düzenlemeye sahipti. Torba yasada kamu personelini ilgilendiren düzenlemeleri görmek için buradaki haberimizi inceleyebilirsiniz.

İlk aşamada 4 maddenin iptali için Anayasa Mahkemesine başvuru yapılırken, CHP Grup Başkanvekili Akif HAMZAÇEBİ, yasada bulunan 7 maddeyi de 60 günün sonunu beklemeden Anayasa Mahkemesine getireceklerini belirtti.

Memuriyet güvencesi ile ilgili madde

İptali için başvuruda bulunulan maddelerden birinin, memuriyet güvencesini sınırlandıran ve torba yasanın en çok tepki toplayan mahkeme kararlarının uygulanması ile ilgili madde olduğu belirtildi. Bu maddenin uygulanmasının nasıl olacağı ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Hamzaçebi özellikle çok tepki alan mahkeme kararlarının uygulanmasının iki yıl geciktirilebilmesi ile ilgili düzenleme ile ilgili olarak, “Bütün yönetici durumundaki kamu personeli bu kapsama girmektedir. Kolluk kuvvetleri yani tüm polisler, örneğin bu kapsama girmektedir. Hükümetin kamu yönetiminde yapmış olduğu hukuksuz uygulamalar, bu madde ile yasal güvence altına alınmaktadır. Mahkeme kararlarının uygulanması imkansız hale getirilmektedir. Yani bir kişi sürgün edilirse, görevden alınırsa bir emniyet müdürü görevden alınıp düz bir polis memurluğuna atanırsa bu kişi dava açması halinde bu davanın sonuçlanması yaklaşık 2 yıl sürecektir. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı veremeyecektir. Bu kişi eski görevine dönemeyecektir. Bir başka kadroya atanacak. 4 yıl sonra mahkeme kararı yine uygulanmamış olacaktır. Mahkeme kararını uygulamayan kamu personeli hakkında ceza soruşturması, kovuşturması yapılamayacak. Yani kanun tanımayan personel yasa ile koruma altına alınmaktadır. Bu tam bir pervasızlıktır. Yeni Türkiye'nin bu yasasında kamu yönetiminde pervasızlık hakim kılınmaktadır. Pervasızlık yasa ile koruma altına alınmaktadır" ifadelerini kullandı.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.