logo yeni

MEMUR ZAMMINI ENFLASYONDAN SONRA İLAÇ FİYATLARI DA ERİTECEK

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

ilacSosyal Güvenlik Kurumu tarafından 1 Ekim tarihi itibariyle yeni uygulamaya konulacak olan taban fiyat uygulaması, memurun cebindeki 123 TL. lik seyyanen zammı parça parça geri alacak gibi görünüyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ta yapılan değişiklik ile ilaçta taban fiyat uygulamasına geçildiği belirtilmişti.

Taban fiyat uygulaması ile SGK bundan sonra aynı etken maddeye sahip belli bir gruptaki ilaçların en düşüğünü ödeyecek. Hastaya içinde hipertansiyon, kalp aritmisi, diyabet, kronik hepatit ve antibiyotikler gibi aynı etken maddeli daha yüksek fiyatlı ilacın yazılması durumunda ise aradaki fark vatandaşın cebinden çıkmış olacak.

1 Ekim'de yürürlüğe konacak olan taban fiyat uygulaması ilk aşamada 15 eşdeğer grubu içinde antibiyotik, mide koruyucu, hipertansiyon, kalp hastalıkları, kronik hepatit B, diyabet, ağrı kesici, kan pıhtılaşmasına yönelik ve solunum sistemi hastalıkları ile ilgili 100’ün üzerinde ilaçta uygulanacak.

Hem eczacı hem vatandaş mağdur

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Semih Güngör, konuyla iilgili olarak yaptığı açıklamada uygulamanın sırasıyla vatandaşı, eczacıyı ve halk sağlığını tehdit edeceğini belirtti. Güngör, SGK’nın farklı fiyatları olan ilaç firmalarına "taban fiyata  göre ilaçlarını belirle" diyeceğini belirterek, “Burada firmalar taban fiyata göre belirleme yaparsa eczanelerde ani düşüşlerden dolayı stok zararları oluşacak. Bu da eczacıları mağdur edecek. Diğer yandan konuştuğumuz ilaç sanayicileri, bunu düşünmediklerini aktarıyor. Bu sefer de vatandaş aradaki farkı ödeyerek mağdur olacak. Hiçbir alakası olmamasına rağmen ödemelerden dolayı eczacıyla vatandaş karşı karşıya gelecek. İlaç fiyat düşüşleri son noktaya geldi, bu noktadan sonra bu iş çok zor olur. İki ciddi sıkıntı bizi bekliyor. Birincisi ilaçlar "yok"a girecek. Bulunamayacak ve mecbur yurtdışından getirilmek zorunda kalınacak. İkincisi ucuz ve kalitesiz hammadde devreye girecek. Bu durum da halk sağlığına ciddi manada zarar verebilir.” dedi.

Memurun zammı erimeye devam ediyor

Devlet memurlarına bu yıl için uygulanan 123 TL. lik seyyanen zam bir yandan hızlı ve beklenin üstündeki enflasyon artışı ile erirken, diğer taraftan ilaçta taban fiyat uygulaması memurun kaybı daha artacak gibi görünüyor. 1 Ekim itibariyle 100 kadar ilaçta uygulanacak taban fiyat uygulamasının ileride diğer ilaçlara da yaygınlaştırılması durumunda, memurların sağlık giderlerinin oldukça kabarması bekleniyor.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.