logo yeni

DİSİPLİN SORUŞTURMASINDA MUHAKKİKİN UNVANI ÖNEMLİ Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

disiplin2657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurlar hakkında yapılacak disiplin soruşturmalarında, soruşturmacı olarak görevlendirilecek kişilerin kimler olacağına dair açık bir hükme yer vermemiş olmakla birlikte, yargısal içtihatlarda soruşturmacının soruşturulan kişinin üstü ya da dengi statüde olması gerektiği kabul edilmiştir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında, Devlet memurları hakkında disiplin soruşturması yürütülürken, kurum içinden ya da dışından memurlar da soruşturmacı olarak görevlendirilebilmekte, ancak bazen soruşturulan kişiden daha alt unvandaki memurların da soruşturmacı olarak görevlendirildiğine de rastlanabilmektedir.

Soruşturmacıdan daha alt unvanlarda bulunan memurlar tarafından yapılan soruşturmalar ve buna dayanılarak verilen disiplin cezalarına karşı açılan davalarda, davacı hakkında soruşturma ya da inceleme yapma yetkisi bulunmayan kişiler tarafından hazırlanan soruşturma raporuna istinaden verilen disiplin cezalarında hukuka uyarlık bulunmadığı yönünde kararlar verilmektedir.

Benzer bir olayda, Danıştay 12. Dairesi; davacının dengi veya üstü konumunda bir göreve sahip olmayıp başka bir kurumda şef olarak görev yapan muhakkik tarafından yürütülen ve muhakkikin uzmanlığını gerektiren bir konuda olmayan disiplin soruşturmasının hukuka aykırı olduğuna ve soruşturma ya da inceleme yapma yetkisi olmayan soruşturmacının katılımı ile hazırlanan soruşturma raporuna dayalı olarak disiplin cezası verilmesinde hukuka uyarlık bulunmadığına Karar vermiştir.

Söz konusu Karar

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.