logo yeni

ELEKTRONİK YABANCI DİL SINAVI UYGULAMASI ÖNERGEYE KONU OLDU

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

bilisimElektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) uygulamasına geçileceğinin açıklanması ve yapılacak ilk e-YDS duyurusunun yapılması üzerine, bu sınava ilişkin olarak ortaya çıkan bazı hususların Milli Eğitim Bakanı tarafından cevaplandırılması istendi.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Oğuz OYAN, verdiği soru önergesinde şunları söyledi: “Yabancı Dil Sınavı (YDS), (i)Yabancı dil tazminatı almayı hedefleyen kamu çalışanları, (ii)Yüksek lisans, Doktora ve Sanatta yeterlilik başvurusu yapacak adaylar, (iii)Doçentlik başvurusu yapacak olanlar, (iv)Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi yapacak olanlar, (v) Öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrosuna naklen veya açıktan atanacak olanlar ve benzer durumdakiler için zorunlu bir önkoşul olarak yapılmaktadır. Ayrıca YÖK tarafından yurt dışında bir yüksek öğretim programını bitirenlerin diploma denklik işlemlerinde YDS sonuçları kullanılabilmektedir.

Oldukça zor olan ve yılda iki kere yapılan bu sınavı geçmek için çok sayıda aday aylarca/yıllarca uğraşmakta ve yeterli puanı almak için kurslara gitmektedir. Son YDS 7 Eylül 2014 tarihinde yapılmıştır.

Bu son YDS sonuçları henüz açıklanmamışken 10 Eylül 2014 tarihinde ÖSYM'nin internet sitesinde (http://www.osvm.gov.tr/belge/l-21981/2014-elektronik-yabanci-dil-sinavi-e-vds-20141-basvurul-html), "bilgisayar üzerinde elektronik sınav yapılacağı ve Elektronik Yabancı Dil Sınavlarının (e-YDS) ilk uygulamasının 20 Eylül 2014 tarihinde olacağı" duyurulmuştur.

Duyuruda, "e-YDS'nin ilk uygulaması İngilizce alanında, 20 Eylül 2014 Cumartesi günü Ankara'da ÖSYM Merkez Bina 2. katta bulunan Elektronik Sınav Uygulama Salonunda (Bilkent-Ankara) yapılacaktır. Sınav, saat 14.00'te başlayacak ve 2,5 saat (150 dakika) sürecektir. Sınava katılmak isteyen adaylar sınav ücretini, 10-12 Eylül 2014 tarihleri arasında kredi/banka kartı ile yatıracaklardır. Sınav ücreti ödeme işlemi, 10 Eylül 2014 tarihinde saat 14.00'te başlayacak, kontenjan dolduğunda sona erecektir. Kontenjan dolmadığı takdirde 12 Eylül 2014 tarihinde saat 17.00'de sona erecektir" denilmektedir.

Duyuru 10 Eylül 2014 tarihinde yapılmış ve başvurunun aynı gün (10 Eylül 2014) saat 14.00'te başlayacağı ve kontenjan dolunca ek başvuru alınmayacağı belirtilmiştir. Kayıt için sisteme saat 14.00'te girildiğinde ise "Kontenjan dolmuştur" uyarısı alınmış ve kayıt yapılamamıştır.”

Milletvekili OYAN, Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından cevaplandırılmak üzere de şu soruları sordu:

1. YDS duyuruları aylar öncesinden yapılmaktayken e-YDS uygulamasının duyurusu neden YDS'den tam üç gün sonra yapılmaktadır?

2. YDS başvuruları kontenjanla sınırlandırılmazken e-YDS neden kontenjanla sınırlandırılmaktadır? Bunun Anayasa'da eşitlik ilkesine aykırı olduğunu düşünmüyor musunuz? 

3. Neden e-YDS duyurusu başvurunun başladığı gün ÖSYM sitesine konulmuş ve daha önce açıklanmamıştır? Ve niçin bu uygulama bu döneme denk getirilmiştir?

4."e-YDS'ye giren adayların kazanmış oldukları haklar, YDS'ye giren adayların kazanmış oldukları haklarla aynıdır" denilen bu sınav neden 7 Eylül 2014'te yapılan YDS sınavı sonuçları henüz açıklanmadan apar topar yapılmaktadır?

5. Sınav başvurusu saat 14:00'da başlıyorsa, Saat 14:00 itibariyle sisteme giriş yapıldığında neden "kontenjan dolmuştur" ibaresi ile karşılaşılmıştır? Sınava başvuranlar kimlerdir ve kayıt yaptırmayı nasıl başarmışlardır?

6. e-YDS'ye başvuranlar acaba 7 Eylül 2014'te yapılan YDS sonuçlarını önceden öğrenmiş kişiler midir?

7. e-YDS yılda kaç kez yapılacaktır? Bununla ilgili duyurular bundan sonra da son dakikaya mı bırakılacaktır? Böyle olacaksa bunun şeffaflık, bilgi edinme hakkı ve hakkaniyet ilkelerine aykırılık oluşturduğunu düşünmüyor musunuz?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.