logo yeni

ADALET HİZMETLERİ SINIFI KURULACAK MI?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

zabit-katibiHakim ve savcılara zam konusu gündemde iken, diğer adalet çalışanlarını sorunlarını dile getiren ve çözülmesi için önerilerde bulunan bir soru önergesi verildi.

TBMM Başkanlığına sunulan ve Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ tarafından yanıtlanması talep edilen önergede Adana milletvekili Ali DEMİRÇALI, “adalet hizmetleri sınıfı”nın  kurulması gerekliliğinden bahsederek, adalet çalışanlarının sorunlarını şöyle özetledi:

Türkiye'de adalet mekanizmasının sadece hâkim ve savcılardan oluştuğu düşünülmektedir. Adalet sisteminin emekçileri olan zabıt katipleri, mübaşirler, yazı işleri müdürleri ve teknik hizmetler sınıfı çalışanlarının çalışma koşulları gittikçe kötüleşmektedir. Demokrasinin özümsendiği rejimlerin vazgeçilmezi olan yargı bağımsızlığının dahi tartışılabilir hale geldiği günümüz Türkiye'sinin adalet sistemi eleman yetersizliği, cezaevi koşulları, doluluk oranları ve uzun tutukluluk süreleri gibi pek çok önemli sorunla karşı karşıyadır. Adalet mekanizmalarının içinde bulunduğu bu çıkmaz sıklıkla karşımıza çıkan hak ihlallerini açıklar niteliktedir. Yukarıda kısaca özetlediğimiz durum, Türkiye hukuk sisteminin adaleti olmadığını kanıtlar niteliktedir.

Bu bağlamda aşağıdaki sorularımın yanıtlanması büyük önem taşımaktadır;

1..657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ilgili maddesinde ‘adalet hizmetleri sınıfının' oluşturulması yönünde bir çalışma yürütülmemesinin sebepleri nelerdir?

2.Adalet çalışanlarının, ulaşım ödeneği, fazla mesai ve nöbet ücretlerinin ödenmemesi gibi sorunlarına çözüm getirecek yukarıdaki düzenleme bilinçli olarak mı geciktirilmektedir?

3.Adalet Bakanlığında çalışan 4/C'li personel sayısı kaçtır?

4.Uzmanlık ve titizlik gerektiren adli çalışmaları yürüten sözleşmeli adalet çalışanlarının kadroya alınmamasının sebepleri nelerdir?

5.Bu çalışanların yaşadığı ücret adaletsizliği ve can güvenliği gibi, hayati sorunlarının çözümsüz bırakılması bilinçli bir politika mıdır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.