logo yeni

ÖĞRETMENLERİN ÖZEL SEKTÖR HİZMETLERİ NASIL DEĞERLENDİRİLİYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

ogretmen5Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen kadrolarında görev yapanların, memuriyete girmeden önce ya da memuriyetten ayrılarak çalıştıkları sürelerin bir kısmı memuriyet hizmetlerinden sayılmaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/C maddesi; memuriyete girmeden önce çalışılmış bazı süreler ile memuriyetten ayrılarak tekrar memuriyete girilmiş olması durumunda memuriyet dışında çalışılan bazı sürelerin memuriyette değerlendirilmesine imkan tanımaktadır. Bu çerçevede, Devlet memuru olarak Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen kadrolarında görev alanların memuriyet dışı bazı hizmetlerinin memuriyetlerinde değerlendirilmesi de söz konusu olabilmektedir.

Öğretmenlerin değerlendirilebilecek hizmetleri

Milli Eğitim Bakanlığı emrinde öğretmen kadrolarında görev yapanların, memuriyet dışında özel okullarda öğretmen veya yönetici olarak geçirmiş oldukları sürelerin 2/3’ü memuriyet hizmetlerine dahil edilmektedir.

Öğretmenlerin memuriyet dışı bu hizmet sürelerinin 2/3’ünün 12 yıldan fazla olması durumunda, 12 yıldan fazla olan kısım değerlendirmeye alınmamakta ve sadece 12 yıla kadar olan sürenin her yılı için bir kademe ilerlemesi ve her üç yılı için bir derece yükselmesi yapılmaktadır.

Örneğin;

**Özel okullarda 21 yıl öğretmen veya yönetici olarak görev yapmış olan öğretmenlerin, bu hizmetlerinin 2/3’ü 14 yıl olacağından, 14 yıllık bu sürenin 12 yılı memuriyette geçmiş gibi değerlendirilecek ve ilgili öğretmen kazanılmış hak aylığı bakımından 4 derece yükselmesi yapacaktır.

**Özel okullarda 15 yıl öğretmen veya yönetici olarak görev yapmış olan öğretmenlerin, bu hizmetlerinin 2/3’ü 10 yıl olacağından, 10 yıllık bu sürenin tamamı memuriyette geçmiş gibi değerlendirilecek ve ilgili öğretmen kazanılmış hak aylığı bakımından 3 derece yükselmesi ve 1 kademe ilerlemesi yapacaktır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.