logo yeni

calisanlar2 copy

BRANŞ ÖĞRETMENLERİNE BÜYÜK HAKSIZLIK

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

4+4+4 denilen ve sırf bir şeyleri değiştirmiş olmak adına ortaya konulmuş uygulama, 8 yıllık temel eğitimden çok çok önceki yıllardan beri 5 yıl olan ilkokul süresini 4 yıla indirdi.

Her okulda 5 yıla göre istihdam edilmekte olan ilkokul öğretmenleri, süre 4 yıla inince doğal olarak fazlalık oluşturmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı ise eğitime dair diğer sorunlara ürettiği çözüm tarzı bir çözümü bu konuya da uyarladı.

Sistem değişikliğinde hiçbir etkisi, katkısı ve sorumluluğu bulunmayan sınıf öğretmenleri için Bakanlık alan değişikliği formülünü buldu. Ancak formül uygulanırken alanı genişletildi. Bu yol ile, belli bir branşa ait bazı dersleri almak suretiyle yan dal edinmiş olan sınıf öğretmenlerinin yanı sıra branş öğretmeni olduğu halde sınıf öğretmeni kadrosunda bulananların branş öğretmeni kadrolarına atanmalarının yolu açıldı. Bu da yetmedi, branş öğretmeni kadrosunda olduğu halde yan dal eğitimi almış öğretmenlerin de branş değiştirmelerine izin verildi.

Bu sözde çözüm, pek çok sorunu da beraberinde getirdi;

1-Belli bir branş eğitimini o alandaki öğretmen kadrosuna atanmak hedefiyle seçen kişiler, önümüzdeki yıllarda işe alınırken artık daha az sayıda tercih edilecekler.

2-İlk işe alınırken çok sayıda kadro açılan alanlarda atanmış öğretmenlerin, branş değiştirerek aynı yıllarda az sayıda kadro açılmış olan branşlara atanmaları, söz konusu branşlara kadro azlığı nedeniyle o yıllarda girememiş ve yıllarca açıkta kalmış öğretmenler adına haksızlık yaratacak.

3-Branş kadrolarının bu şekilde doldurulması, o alanlardaki öğretmen açığını doğal olarak azaltacak ve halen atama bekleyen öğretmenler için telafisi çok güç bir durum yaratacak.

4-Sınıf öğretmenliği alanında ya da belli bir branşta temel eğitimini aldığı halde, bazı fark derslerini vermek suretiyle yan dal sahibi olan öğretmenlerin, o branşın temel eğitimini almış olanlar yerine atanmaları, hakka ve eğitimin kutsallığına helal getirecek.

5-Kadroların alan değiştirme suretiyle doldurulmasının, yer değiştirme suretiyle atanmak isteyecek olan branş öğretmenlerinin bir çoğunun bu isteklerinin uzun yıllar gerçekleşmesini engelleyecek.

6-Yıllarca farklı branşlarda eğitim vermiş öğretmenlerin farklı branşlara kaydırılması, eğitimin kalitesini olumsuz etkileyecek.

7-Okullardaki branş derslerini, yan dal branş sahibi ya da başka branşlarda uzun yıllar görev yapmış öğretmenlerden alacak olan öğrenciler ve ileriki yıllarda çocuklarının emsal öğrencilerle seviye farkını giderme konusunda aileler zorluklar yaşayacak.

 8-Ülke kaynakları boş yere israf olacak, belki bir nesil köreltilecek.

 Bu sorunların birçoğunun gerçekleşmesi muhtemel olduğu halde, bu sonuçları engelleme adına adım atılmamaktadır. Ancak gelinen bu aşamada yol yakınken hala çeşitli çözümler üretilmesi de mümkündür elbet. Yeter ki bu ülkenin öğretmenleri ve gelecek nesilleri düşünülerek hareket edilsin. En basit şekliyle;

 -Branş dersleri için gerekli ihtiyacı karşılayacak sayıda branş öğretmeni alınması,

-Yan dal eğitimi nedeniyle branş seçen öğretmenlere, istisnai ve zorunlu haller dışında branş derslerinin verilmemesi,

-Ortaokul 1 inci sınıflarda bazı branş öğretmenlerinin yerine sınıf öğretmenlerinin görevlendirilmesi (Böyle bir uygulama 4+4+4 sisteminin ruhuna da aykırı olmaz)

 suretiyle, oluşan sorunların bir bölümünün çözüme kavuşturulması mümkün görünmektedir.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.