logo yeni

MEMUR HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILMASI GÖREVDEN ALINMASINI GEREKTİRİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

sorusturmaKamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli unvanlarda görev yapan Devlet memurlarının, haklarında soruşturma açıldığı gerekçesiyle görevden alınmaları yoluna gidildiği de görülebilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun disiplin hükümleri çerçevesinde memurlar hakkında soruşturma açılması mümkün olduğu gibi, aynı Kanunun 76 ncı maddesi uyarınca memurların kazanılmış hak aylık derecelerine eşit ya da daha üst derecelerdeki kadrolara kurumlarının takdirinde naklen atanmaları da mümkündür.

Ancak, kurumlara memurları görevden alma konusunda tanınan takdir yetkisi mutlak olmayıp, aynı zamanda kamu yararı ve hizmet gerekleriyle uyumlu kullanılması gereken bir yetkidir.

İşledikleri iddia edilen çeşitli fiillerden dolayı haklarında soruşturma başlatılan Devlet memurlarının, sadece söz konusu soruşturmanın varlığı gerekçe gösterilerek görevden alınmaları yönündeki işlemlerin dava konusu edilmesi durumunda, Danıştay görevden alma konusunda başka gerekçelerin varlığını da aramaktadır.

Benzer bir davada, Danıştay 5. Dairesi Başkanlığı; görevinde herhangi bir başarısızlığı saptanmayan davacı hakkında salt soruşturma yapılmış olmasına dayanılarak ve soruşturmada elde edilen bilgiler değerlendirilmeksizin, söz konusu soruşturmanın adı geçenin görevden alınması işleminin nedenleri arasında gösterilmesinde ise kamu yararı ve hizmet gerekleri yönünden hukuka uyarlıktan söz edilemeyeceğine ve dava konusu işlemlerin iptaline karar vermiştir.

Örnek Karar için tıklayınız …

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.