logo yeni

ASKERDEN DÖNEN MEMUR GÖREVİNE NE ZAMAN BAŞLAR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

asker3Devlet memuru iken askerlik nedeniyle görevlerinden ayrılanların askerlik sürelerinin bitiminde belli süreler içerisinde görevlerine dönmeleri gerekmektedir.

Muvazzaf askerlik için ayrılanların durumu

Muvazzaf askerliğe ayrılan memurlara, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre, askerlik süresince ve görev yerleri saklı kalmak üzere aylıksız izin verilmektedir.

Devlet memuru iken muvazzaf askerlik hizmetini yapmak üzere silahaltına alınanlar, askerlik süresinin bitiminde yeniden görevlerine dönebilmektedirler. Ancak, bu şekilde göreve dönülmesi belli süre kurallarına bağlanmıştır.

Buna göre;

**Askerlik nedeniyle aylıksız izin verilmiş olan memurun, terhis tarihinden itibaren 30 gün içerisinde kurumuna başvuruda bulunarak göreve dönmek istediğini belirtmesi gerekir.

**Başvuru tarihinden itibaren en geç 30 gün içerisinde, ilgili kişinin görevine başlatılması gerekir. Bu konuda kurumların ve amirlerin takdir hakkı bulunmayıp, en geç 30 gün içerisinde ilgilinin göreve başlatılması zorunludur.

**Çeşitli sebeplerle terhis tarihinden önce askerden ayrılmış olanların, terhis tarihinden önce görevine başlatılması mümkün değildir. Memuriyet görevine başlama tarihi en erken, terhis tarihini izleyen gün olabilecektir.

Muvazzaf askerlik dışında silahaltına alınanların durumu

Muvazzaf askerlik hizmeti dışında, hazarda ve seferde silahaltına alınan Devlet memurları, silahaltında bulundukları sürece izinli (aylık ödenerek) sayılırlar.

Hazarda eğitim ve manevra maksadıyla veya seferde muvazzaflık hizmeti dışında silahaltına alınan memurlar, terhis olduklarında;

-Görevlerinin bulunduğu yerde silahaltına alınmışlarsa, terhis tarihini izleyen iş günü içerisinde

-Başka yerde silahaltına alınmışlarsa, terhis tarihinden itibaren 15 gün içerisinde görev yerlerine hareket ederek belli yol süresini izleyen iş günü içinde

görevlerine başlamak zorundadırlar.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.