logo yeni

VEKİL İMAM VE MÜEZZİNLERİN GÜNAHI NEDİR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

imam3Vekil imam ve müezzinlerin yıllardır verdikleri emeklerin görmezden gelinerek kadro almalarının önüne geçildiğini belirten önerge, Meclis Başkanlığına verildi.

Konya milletvekili Mustafa KALAYCI tarafından hazırlanan önergede vekil imam ve müezzinlerin kadro taleplerine ilişkin şu hususlara yer verildi:

"Halkımızın ve muhtarlarımızın şikayetlerine göre birçok yerde cami var, cemaat var, ama ne yazık ki imam yoktur. Camilerine kendi imkanlarıyla imam bulamayan cemaat, cuma ve teravih namazlarım kılmak için başka mahallelere gitmek durumunda kalmaktadır. Yaşlı ve yürüme güçlüğü çekenler uzakta bulunan camilere maalesef gidememektedir. Ayrıca, yaz tatiline giren birçok çocuğumuz hoca olmadığından Kur'an-ı Kerim dersi almaktan mahrum kalmaktadır.

Ülke genelinde 3.368 camide imam ve müezzin kadrosunda açık bulunduğu, 1.374 camide ise hem kadro bulunmadığı ifade edilmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığınca son iki yılda yapılan yeterlik sınavlarında başarı oranı yüzde 10’u bulmamıştır. Sonuçta binlerce camiye imam ataması yapılamamıştır. 6 Şubat 2014 tarihli Yönetmelik değişikliği ile atamalarda yeterlik şartı kaldırılarak KPSS’ye Din Hizmetleri Alan Bilgisi sınavı eklenmiş, mevcut vekil imam ve müezzinlerin önü kesilmiştir.

Vekil imamlar ve vekil müezzinler kendilerine yapılan haksızlığın giderilmesini, verilen kadro sözlerinin yerine getirilmesini beklemektedir. Geçen yıl çıkarılan torba kanun ile sözleşmeliler ve vekil Kuran kursu öğreticileri memur kadrolarına atanmış, vekil imam ve müezzinlerin kadroya alınması da Komisyonda kabul edilmişken, Genel Kurulda hiçbir gerekçe sunulmaksızın AKP Grubunun önergesiyle Tasarıdan çıkarılmıştır.

Buna göre;

1.Bugün itibariyle kaç caminin imam ve müezzin kadrosunda açık bulunmakta, kaç caminin kadrosu bulunmamaktadır? Halkın bu camilerde ibadetlerini yerine getirememesinin sorumlusu kimdir?

2.Patrikhanenin Sen Sinod üyelikleri boş kalmasın diye 14 yabancı papazı Türk vatandaşı yapmak suretiyle atanmalarını sağlayan Hükümet, binlerce caminin imam ve müezzinsiz kalmasına neden seyirci kalmaktadır?

3.Vekil imam ve müezzinlere kadro verilmesi geçen yıl kabul edilmiş iken, son anda Tasarıdan niye çıkarılmıştır? Vekil imam ve müezzinlerin suçu, günahı nedir?

4.Vekil imam ve vekil müezzinlere verilen sözler hala neden yerine getirilmemektedir?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.