logo yeni

ÖĞRETMEN ALIM SINAVLARINI ÖSYM’NİN YAPMASI ZORUNLULUĞU KALKIYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

ogretmen3Öğretmenlik mesleğine aday öğretmen olarak atanacakların belirlenmesi amacıyla yapılacak sınavları ÖSYM’nin yapması zorunluluğu kaldırılırken, asil öğretmenliğe atanmaya ilişkin sınavın şekli de değiştiriliyor.

Mevcut yasal düzenlemeye göre aday öğretmenliğe atanabilmek için; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda aranan şartları taşımanın yanı sıra, ilgili yükseköğretim kurumlarından mezun olmak ile MEB ve ÖSYM tarafından yapılacak sınavlarda başarılı olmak gerekiyor.

TBMM Genel Kurulunda görüşülmesine devam edilen torba Kanun Tasarısı, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununda değişiklik yapılmasını da öngörüyor. Kanun Tasarısındaki düzenlemeler arasında, aday öğretmenlerin mesleğe alınmasına yönelik sınavların Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılması mecburiyeti kaldırılırken, bu sınavların sadece Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmasına da imkan tanınıyor.

Asil öğretmen olabilmek için yapılan sınavın şekli değişiyor

Mevcut düzenlemeye göre, aday öğretmen olarak mesleğe girmiş olanlar, MEB ve ÖSYM tarafından yapılan yazılı ve sözlü sınav sonucuna göre asil öğretmen olarak atanmaktadırlar.

Torba Kanun Tasarısı, aday öğretmenlerin asil öğretmenliğe geçişinde uygulanan sınav sistemini de değiştiriyor.

Düzenlemenin Tasarıdaki haliyle kabul edilmesi durumunda, asil öğretmen olabilmek için; ya sadece yazılı, ya sadece sözlü ya da hem yazılı hem de sözlü sınava girilecek.

Sınavların nasıl yapılacağı, her sınav öncesinde MEB tarafından belirlenip duyurulacak.

Asil öğretmenliğe geçiş sınavının önemi

Aday öğretmenler, en az bir yıl fiilen çalışmak ve performans değerlendirmesine göre başarılı olmak şartlarını sağlamak kaydıyla, yapılacak sınava girmeye hak kazanmaktadırlar.

Sınavda başarılı olanlar öğretmen olarak atanırken, başarılı olamayan aday öğretmenler il içinde veya dışında başka bir okulda görevlendirilmektedirler. İzleyen bir yılın sonunda haklarında yapılacak değerlendirmeye göre yeniden sınava girmeye hak kazanırlarsa ve bu sınavda da başarısız olurlarsa aday öğretmen unvanını kaybetmekte ve memuriyetle ilişikleri kesilmektedir. (İlk sınavdaki başarısızlık sonrası izleyen yılsonunda haklarında yapılacak değerlendirmede yeniden sınava girmeye hak kazanamayanların da memuriyetle ilişikleri kesilmektedir.)

Kanun Tasarısındaki düzenleme

MADDE 98- 14/6/1973 tarihli ve 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun 43 üncü maddesinin beşinci fıkrasında yer alan "Bakanlıkça ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi" ibaresi "Bakanlıkça ve/veya Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi", altıncı fıkrasında yer alan "yazılı ve sözlü sınava" ibaresi "yazılı ve/veya sözlü sınava" şeklinde değiştirilmiş ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

"Öğretmenlerin hizmet sürelerine ve/veya isteğe bağlı il içi veya il dışı yer değiştirmelerine ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle belirlenir."

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.