logo yeni

MALİYEDE UZMAN YARDIMCILIĞI YAPMADAN UZMAN OLUNABİLECEK

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

liyakatTorba Kanun Tasarısı, Maliye Bakanlığında bazı görevlerde bulunan personelin uzman yardımcılığı sınavına ve yeterlik sınavına girmeden Devlet Gelir Uzmanı kadrosuna atanmasının yolunu açıyor.

TBMM Genel Kurulunda görüşülmesi devam eden torba Kanun Tasarısı, 5345 sayılı Gelir İdaresi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunda da değişiklik öngörüyor.

Gelir İdaresi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanuna eklenen hükümle, bazı unvanlarda görev yapmış olanların Devlet Gelir Uzmanı kadrosuna doğrudan atanmasına imkan sağlanıyor.

Tasarının bu düzenlemesinin mevcut haliyle kabul edilmesi durumunda;

-Gelir İdaresi Başkanlığının merkez teşkilatında grup başkanı,

-Gelir İdaresi Başkanlığının merkez teşkilatında daire başkanı,

-Gelir İdaresi Başkanlığının taşra teşkilatında vergi dairesi başkanı

kadrolarında toplam en az üç yıl görev yapmış olanlar, atama tarihi itibarıyla fiilen bu kadrolardan birinde bulunmaları şartıyla Devlet Gelir Uzmanı kadrosuna atanabilecek.

Mesleğe özel yarışma sınavıyla “uzman yardımcısı” olarak girilen ve belli bir eğitim süresi sonrasında yapılan yeterlik sınavına göre “uzman” olarak atama yapılmakta olan kariyer mesleklere, kariyer dışı yollarla atama yapılmasına imkan veren düzenlemelere gidilmesinin, ilgili kariyer mesleğin yara almasının yanı sıra diğer kariyer meslekler için de benzer düzenlemeler yapılması hevesini doğurabileceğini değerlendirmekteyiz.

Kanun Tasarısındaki madde

MADDE 122- 5/5/2005 tarihli ve 5345 sayılı Gelir İdaresi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 29 uncu maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

"Başkanlık merkez teşkilatında grup başkanı, daire başkanı veya taşra teşkilatında vergi dairesi başkanı kadrolarında toplam en az üç yıl görev yapmış olanlar, atama tarihi itibarıyla fiilen bu kadrolardan birinde bulunmak şartıyla Devlet Gelir Uzmanı kadrosuna atanabilir."

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.