logo yeni

PASAPORT HAKKINDAN YARARLANACAKLARIN KAPSAMI DEĞİŞİYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

yurtdisi2Torba Kanun Tasarısı, emekli belediye başkanlarının hususi damgalı pasaport alabilmesine ve din hizmetleri koordinatörlerinin diplomatik pasaport kullanabilmesine imkan tanıyan düzenlemeler de içeriyor.

İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının TBMM Genel Kurulunda henüz görüşülmeyen maddeleri arasında, 5682 sayılı Pasaport Kanununun bazı maddelerinde değişiklik öngören hükümler de yer alıyor.

Kanun Tasarısındaki ilgili düzenlemelerin kabul edilmesi durumunda;

**Türkiye Cumhuriyeti dış temsilcilikleri nezdinde görevlendirilenlere verilen “Diplomatik pasaport”, artık din hizmetleri koordinatörlerine de verilebilecek.

Din hizmetleri koordinatörlerinin sıfat veya vazifeleri devam ettiği sürece, eşleri de diplomatik pasaport kullanabilecek. Ayrıca, diplomatik pasaport almalarını gerektiren sıfat veya vazifeleri devam ettiği sürece bu kişilerin yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşını tamamlayıncaya kadar; yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal engellerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile çocuklarına ise yaş şartı aranmaksızın hususi damgalı pasaport verilebilecek.

**Birinci derece kadro ile emekliliğe hak kazanmış olan belediye başkanları, hususi damgalı pasaport (yeşil pasaport) alabilecek.

Bu şekilde yeşil pasaport alabilecek olan emekli belediye başkanlarının eşlerine de yeşil pasaport verilebilecek. Yeşil pasaport almaya hakkı bulunduğu sırada vefat eden emekli belediye başkanlarının dul eşleri de (yeniden evlenmemiş ise) yeşil pasaport kullanabilecek.

Emekli belediye başkanlarından yeşil pasaport alma hakkı olanların, yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşını tamamlayıncaya kadar; yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan, aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal engellerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocuklarına ise yaş şartı aranmaksızın hususi damgalı pasaport verilebilecek.

Öte yandan, halen belediye başkanları görevleri süresince hususi damgalı pasaport kullanabilmekte, emekli olduklarında ise (başka görevlerinden dolayı yararlananlar hariç) bu haktan yararlanamamaktadırlar.

Kanun Tasarısının ilgili maddeleri

MADDE 88- 15/7/1950 tarihli ve 5682 sayılı Pasaport Kanununun 13 üncü maddesinin üçüncü fıkrasına "ataşelere ve muavinlerine," ibaresinden sonra gelmek üzere "din hizmetleri koordinatörlerine," ibaresi eklenmiştir.

MADDE 89- 5682 sayılı Kanunun 14 üncü maddesinin (A) bendinde yer alan "kamu görevlilerine" ibaresi "kamu görevlileri ile birinci derece kadro ile emekliliğe hak kazanmış olan belediye başkanlarına" şeklinde değiştirilmiştir

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.