logo yeni

ÇOCUK YARDIMININ KESİLMESİNİ GEREKTİREN HALLER?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

bebekÖz, üvey veya evlat edinilmiş çocuğu olan Devlet memurlarına bu çocuklarından dolayı ödenene aile yardımı ödendiği, bazı durumların gerçekleşmesi halinde kesilmektedir.

Çocuk nedeniyle aile yardımı, memurun beyanı üzerine ve beyan tarihini izleyen aybaşından geçerli olarak her ay ödenmekte, yardımın kesilmesi de yine memurun beyanı üzerine olmaktadır.

Çocuk için aile yardımına hak kazanılması

Çocuk için aile yardımı ödeneğine, çocuğun; doğduğu, evlat edinildiği veya geçimi memur tarafından sağlanacak üvey çocuk olması sonucunu doğuran bir evlilik yapıldığı tarihi izleyen aybaşından itibaren hak kazanılmaktadır.

Çocuk için aile yardımı ödeneğinin kesilmesi

Bazı hallerde, memura çocuk için aile yardımı ödemesi yapılmamaktadır. Buna göre;

**Çocuk ölürse,

**Erkek çocuk 25 yaşını doldurursa (çalışamayacak derecede malûl oldukları resmi sağlık kurulu raporuyla belirlenmiş olanlar hariç),

**Çocuk kendi hesabına ticaret yapmaya veya gerçek veya tüzel kişiler yanında her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmaya başlarsa (öğrencilerin tatillerde çalışanları hariç),

(Çocuğun işten ayrılması ve aile yardımı ödenmesi için gerekli diğer koşulları taşıyor olması durumunda, memur bu çocuk için yeniden aile yardımı alabilir.)

**Çocuk evlenirse,

(Çocuğun boşanması ve aile yardımı ödenmesi için gerekli diğer koşulları taşıyor olması durumunda, memur bu çocuk için yeniden aile yardımı alabilir.)

**Boşanma veya ayrılık durumlarında mahkeme tarafından çocuğun bırakıldığı tarafın çocuk yardımı almaması nedeniyle memurun çocuk yardımından yararlandığı hallerde, çocuğun verildiği taraf bu yardımı almak isterse

bu durumların gerçekleştiği tarihi izleyen ay başında ve izleyen aylarda memura, söz konusu çocuktan dolayı aile yardımı ödenmez.

Ödenecek yardımın miktarı

Memurlara çocuklarından dolayı ödenecek aile yardımının miktarı, 250 gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımıyla belirlenmektedir. Öte yandan, 72 ay ve daha küçük çocuklar için ödenecek aile yardımı bir kat artırımlı olmaktadır. Buna göre, 2014 yılında memurlara;

-72 aylık ve daha küçük olan her çocuk için: 38,50 TL

-72 aydan büyük her çocuk için: 19,25 TL

aile yardımı ödenmektedir. Aile yardımının ödenmesin bakımından çocuk sayısı önemli değildir. Aile yardımından yararlanabilecek çocuk kaç tane varsa, bu çocukların tamamı için aile yardımından yararlanılır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.