logo yeni

İŞ VE MESLEK DANIŞMANLARI BU HABERE ÜZÜLECEK

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

personel3Sertifika almış olmalarına rağmen işe giremeyen ve sözleşmeli iken kadroya geçirildikleri için ücretleri düşen İş ve Meslek Danışmanlarının sorunları, Torba Kanun Tasarısı görüşmeleri sırasında da konuşuldu.

TBMM Genel Kurulunda görüşülmekte olan İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısıyla ilgili söz alan Milletvekili Alim IŞIK;

“İşsiz iş ve meslek danışmanlarının atanmasıyla ilgili bir düzenleme düşünüyor musunuz? Yine, atanmış, sözleşmeli olup da kadroya geçirilenlerin aylık 800 liraya yakın bir mağduriyeti var. İş ve meslek danışmanları konusunda onlar düzelecek mi?” sorusunu da sordu.

Milletvekillerinin soruları cevaplandıran Çalıma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK, İş ve Meslek Danışmanlarıyla ilgili soruya şu cevabı verdi:

Biz iş ve meslek danışmanlarıyla ilgili bir kadro ihdas ettik ve açıkladık, 4 bin kişi alınacağını söyledik. Sınavlar yapıldı, birçok değerlendirmelerden sonra bu 4 bin kişi işe yerleştirildi ve şu anda İŞKUR bünyesinde 81 vilayette iş ve meslek danışmanları son derece önemli bir görev görmektedirler, işçiyle yani işsiz ile işveren arasında bir köprü.

Bunlar sözleşme personel olarak alınmışlardı, daha önceki düzenlemede bunlar şimdi kadroya alınınca yani 4/B'den 4/A'ya geçince ücretlerinde bir düşme meydana geldi. Şu andaki yaptığımız yasal düzenlemede de ücretlerinde 360 TL'lik bir artış getiriyoruz iş ve meslek danışmanlarının.

Sertifikası olup da iş ve meslek danışmanı olarak iş bekleyenlerle ilgili yeni bir kadro bakanlıklarda söz konusu olur ise bu sertifika, tabii, her alanda olduğu gibi önemli iş görecektir ama bizim kesinlikle 4 bin kadronun dışında "Sizleri kadroya alacağız, bu sertifikayı alırsanız şu, şu şekilde bir işlem yapacağız." diye bir vaadimiz söz konusu değildir ama bu sertifika niteliktir. O nitelik, inanıyorum ki yeni iş bulmaları için de ciddi katkı sağlayacaktır.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.