logo yeni

KAMU ÇALIŞANLARI TORBA KANUNDAN NE UMDU VE NE BULDU?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memurHükümet tarafından hazırlanan ve Meclisteki ilgili komisyonlarda görüşülmesi sırasında pek çok düzenlemenin de dahil edildiği “İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”, mevcut haliyle Devlet memurlarının beklentilerini karşılamaktan uzak kalıyor.

Çeşitli Kanun ve KHK’larda değişiklik öngörmesi nedeniyle “Torba Kanun Tasarısı” olarak da adlandırılan Tasarıya, Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmeleri sırasında bazı hükümler ilave edilmiş olmakla birlikte, memurunyeri.com olarak Tasarıda kamu çalışanlarının temel sorunlarının çözümüne yönelik düzenlemelerin yer almadığını görmekteyiz.

Kamu çalışanlarının özlük hakları ve çalışma hayatına ilişkin konularda iyileştirmeler yapılacağı hususu her fırsatta Bakan düzeyinde yetkililer tarafından dile getirilerek kamu personeli umutlandırıldığı halde, TBMM Genel Kurulunun gündemine gelmiş olan ve çok değişik alanlarda hükümler de içeren Torba Kanun Tasarısında her nedense kamu çalışanlarının bu beklentileri yine karşılanmamaktadır.

Öte yandan, verilmiş vaatler konusunda gündemdeki Kanun Tasarısında da herhangi bir düzenlemenin yer almaması ve buna karşılık Tasarıda bazı kamu personeli için memur güvencesinin sonlandırılmasına ve bazı disiplin cezalarından dolayı aday memurların ilişiğinin kesilmesi sonucunu doğuran düzenlemelerin yer alması hayal kırıklığı yarattı. (Anayasa Mahkemesinin iptal kararı nedeniyle, mevcut durumda disipli cezası alan aday memurların görevine son verilmiyor)

Yakın zaman dilimi içerisinde kamuoyuna yansıyan açıklamalarda kamu çalışanlarına yönelik çeşitli vaattlerde bulunulurken, bunların çok azının (bazı personele fazla çalışma ödenmesi, nöbetçi memurluk uygulamasının kaldırılması gibi) gerçekleştirilmesi yoluna gidildiği görülmektedir.

Kamu çalışanlarında beklenti yaratıldığı halde bu Torba Kanun Tasarısında da değinilmeyen hususlardan bazıları

**Çalışanların enflasyona karşı ezdirilmemesi (2014 yılı ilk altı ayında enflasyon artış oranı %5,70 olmasına rağmen maaşlara ilave bir artış yapılmadığı gibi, yıl sonunda da enflasyon oranı ne kadar çıkarsa çıksın ilave zam yapılmayacak).

**Disiplin cezalarının affedilmesi.

**Memurlara 1 derece verilmesi (daha önce 1 derece almamış olanlara).

**Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeline ek gösterge verilmesi.

**Öğretmen, Avukat ve Polislerin ek göstergelerinin yükseltilmesi.

**Memurların yıllık izinlerin iş günü olarak hesaplanması.

**Doğum izninin 24 aya çıkarılması.

**Aile yardımı ödeneğinin yükseltilmesi.

**Esnek çalışma imkanı getirilmesi.

**Ücretin performansa göre belirlenmesi.

**Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması.

**4/C geçici personele kadro verilmesi.

**İşyerinde mobbingi (psikolojik şiddeti) önlemek için düzenleme yapılması.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.