logo yeni

YABANCI DİL BİLGİSİ SEVİYE TESPİT SINAVI (YDS) AÇMADAKİ SAYI SINIRLAMASI KALDIRILDI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

yabanci-dil2Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavının yıl içerisinde kaç defa yapılabileceğini belirleyen düzenlemede değişiklik yapılarak, YDS açma sayısına getirilmiş olan sınırlama kaldırıldı.

Kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen personele, tazminat ödenecek yabancı dillerin tespiti ve yabancı dil sınavlarının düzenlenmesine ilişkin usul ve esasları düzenleyen Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapıldı.

Yapılan değişiklikle, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavının yıl içerisinde açılma sayısına getirilmiş olan sayı sınırlaması kaldırılmış oldu.

Buna göre, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı;

-Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için Mart, Nisan, Mayıs ayları içerisinde en az bir kez ve-Eylül, Ekim, Kasım ayları içerisinde en az bir kez olmak üzere yılda en az iki kez

-Diğer diller için Mart, Nisan, Mayıs ayları içerisinde olmak üzere yılda en az bir kez

yapılabilecek.

Yönetmeliğin eski halinde “en az” ibaresi olmadığından;  Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için yılda iki kez; diğer diller için ise yılda bir kez sınav yapılabiliyordu.

Bugün yürürlüğe giren Yönetmelik

YABANCI DİL BİLGİSİ SEVİYE BELİRLEME USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 4/1/2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konulan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 5 inci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(2) Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için Mart, Nisan, Mayıs ayları içerisinde en az bir kez ve Eylül, Ekim, Kasım ayları içerisinde en az bir kez olmak üzere yılda en az iki kez; diğer diller için ise Mart, Nisan, Mayıs ayları içerisinde olmak üzere yılda en az bir kez yapılır.”

Eski Hali: (2) Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için Mart, Nisan, Mayıs ayları içerisinde bir kez ve Eylül, Ekim, Kasım ayları içerisinde bir kez olmak üzere yılda iki kez; diğer diller için ise Mart, Nisan, Mayıs ayları içerisinde olmak üzere yılda bir kez yapılır.

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Maliye Bakanı ile Devlet Personel Başkanlığının bağlı bulunduğu Bakan yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.