logo yeni

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARI İLGİLENDİREN AÇIKLAMA

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

emekli5Hizmet yıllarını ve prim ödeme gün sayılarını tamamlamış olmalarına rağmen, yaş durumları sebebiyle emekli olamayanların mağduriyetlerinin giderilmesi için yapılan çalışmalar konusunda Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK tarafından açıklama yapıldı.

Milletvekili Rahmi Aşkın TÜRELİ tarafından verilmiş olan bir soru önergesine cevap niteliğinde hazırlanan ve Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK imzasını taşıyan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

1999 ve 2002 yıllarında yaşlılık aylığı veya emeklilik aylığını hak kazanabilmek için asgari bir şart yaş şartı getirilmesi, erken yaşta emekliliğin hem kamu personel politikasını hem de sosyal güvenlik sisteminin aktüeryal dengesini olumsuz etkilemesi, deneyimin önem kazandığı teknik ve ihtisas görevlerinin deneyimi fazla olmayan genç yaştaki personel eliyle yürütülmesi sonucunu ortaya çıkarması gibi gerekçelerden kaynaklanmıştır. Bu itibarla, yaşlılık aylığı veya emeklilik aylığı bağlanmasında asgari bir yaş kriterinin aranmaya devam olunmasının gerekli olduğu değerlendirilmektedir.

Ayrıca, genel sağlık sigortası primlerinin vatandaşlar adına Devlet tarafından ödenmesinin, ilgililerin sigortalı olarak çalışıp çalışmadıklarından ziyade gelir düzeylerine göre belirlendiği dikkate alındığında, bu yönteme aykırı olacak şekilde yapılacak bir düzenlemenin eşitsizliğe yol açacağı düşünülmektedir.

2014 Mart ayı itibarıyla hizmet yılını ve prim ödeme gün sayısını tamamlamış olmakla birlikte, bu aylıklara hak kazanabilmesi için gerekli olan asgari yaşı doldurmamış olan kişilerin sayısına ilişkin Bakanlığımızda bir bilgi bulunmamakta olup, bu sayıların Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından alınabileceği değerlendirilmektedir.

Yaşlılık aylığı veya emekli aylığı bağlanabilmesi için tamamlanması gereken prim gün sayısını veya fiili hizmet süresini tamamlamış olmakla birlikte, bu aylıklara hak kazanabilmesi için gerekli olan asgari yaşı doldurmamış olan kişilere yaşlılık veya emeklilik aylığı bağlanabilmesine veya genel sağlık sigortası primine ilişkin hükümler uygulanmaksızın genel sağlık sigortasından yararlandırılmalarına yönelik Bakanlığımızca yürütülen herhangi bir kanun çalışması bulunmamaktadır.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.