logo yeni

MEMURUN GÖREVİ DEĞİŞMEDİĞİ HALDE GÖREV TAHSİSLİ LOJMANDAN ÇIKMASI İSTENEBİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

lojman3Bulundukları kadrolar nedeniyle görev tahsisli konutlarda da oturan Devlet memurlarının, görev unvanları değişmediği halde, kurumları tarafından çeşitli gerekçeler ileri sürülerek bu konutları boşaltmalarının istendiği durumlara da rastlanabilmektedir.

Kamu konutlarının tahsis biçimi, oturma süresi, kira, bakım, onarım ve yönetimine ilişkin temel ilkeler Kamu Konutları Kanununda belirlenmiş ve bu Kanunun uygulanmasına ilişkin usul, esas ve şartlar ise Kamu Konutları Yönetmeliğinde düzenlenmiştir.

Ancak, Kanun ve Yönetmeliğin açık hükümlerine rağmen; görev tahsisli konutlarda oturan ve görev unvanlarında herhangi bir değişiklik olmadan kurumlarında görev yaptırılmadan tutulan Devlet memurlarının, bazen görev yapmadıkları gerekçe gösterilerek görev tahsisli konutu boşaltmaları istenebilmektedir.

Kamu konutlarına ilişkin Kanun ve Yönetmelik hükümlerine göre;

**Görev tahsisli konut; Yönetmeliğe ekli (2) sayılı cetvelde belirtilenlere, görevlerinin önemi ve özelliği ile yetki ve sorumlulukları gereği tahsis edilen konutlar olarak tanımlanmıştır.

**Görev tahsisli konutta oturmakta iken görev unvanı değişen personelin yeni görevinin Yönetmeliğe ekli (2) sayılı cetvelde belirtilen görevlerden olması halinde, yeniden konut tahsis kararı alınmaz ve atanma kararı konut tahsis kararı yerine geçer.

**Görev tahsisli konutlarda, tahsise esas olan görev veya hizmetin devamı süresince oturulabilir.

**Eki (2) Sayılı Cetvelde, görev tahsisli konutların tahsis edileceği temsil özelliği olan kişi, makam ve rütbe sahipleri kadro unvanlar bazında sayılmıştır.

**Görev tahsisli konutlarda oturanların tahsise esas görevlerinin son bulduğu tarihten itibaren iki ay içerisinde konutu boşaltmaları, ayrıca tahsis yapıldıktan sonra konutta oturma şartlarını haiz olmadıkları anlaşılanların da kendilerine yapılan tebligattan itibaren iki ay içinde konutları boşaltmaları zorunludur.

Bu düzenlemelere göre, asaleten bulundukları kadro görevleri nedeniyle, kendilerine görev tahsisli konut tahsis edilmiş olan Devlet memurlarının;

-Kadro görev unvanları değişmediği ya da kendileri istemedikleri sürece, oturdukları konutlardan çıkarılamayacakları,

-“Görev tahsisli konut”  tahsisi yapıldıktan sonra, konutta oturma şartlarını taşımadığı anlaşılanların konuttan çıkarılacağı,

-Yeni atandıkları kadronun,  görev tahsisli konut tahsisini gerektirmeyen bir unvana ilişkin olması durumunda, ilgili memurun konuttan çıkması gerekeceği,

değerlendirilmektedir.

Öte yandan, kadro görevleri değişmediği halde, çeşitli gerekçelerle görev tahsisli konuttan çıkmaları istenen Devlet memurları tarafından açılan idari davalarda, yapılan işlemlerin idari yargı yerleri tarafından hukuka aykırı değerlendirilerek bozulduğu da görülmektedir.

Bu itibarla, görev tahsisli konutta oturmalarına sebep olan kadro görevleri değişmemiş olan Devlet memurlarının, kurumlar tarafından konutlarından çıkarılması yönünde yapılan  girişimlerin hukukiki dayanağının olmayacağını düşünmekteyiz.

Kamu Konutları Yönetmeliği ve ekleri için tıklayınız...

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.