logo yeni

MEMURİYET GÜVENCESİ TEHLİKE ALTINDA

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memuriyet-guvencesiDevlet memuru olarak çalışmakta iken çeşitli sebeplerle görevine son verilen veya naklen başka bir kuruma ya da bölgeye atanan memurların yargı yoluyla eski görev yerlerine dönmelerinin önü kapatılmak isteniyor.

Memuriyet güvencesi ile ilgili olarak burada yaptığımız haberde belirttiğimiz gibi bu yıl içinde yapılan torba kanun değişikliği ile mermurların kazandıkları davayı bürokratların uygulamama yolu açılmıştı. Halen Anayasa Mahkemesinin önünde olan bu kanun hükmü dururken, şimdi de AKP milletvekillerinden yeni bir hamle geldi.

İktidar milletvekilleri tarafından hazırlanan önerge, alt komisyonda muhalefet partili milletvekillerinin, usule ilişkin itirazları nedeniyle salonu terk ettikleri bir sırada oya sunuldu. Önerge iktidar milletvekillerinin oylarıyla anında kabul edildi.

Ancak, muhalefet partileri daha sonra salona girip maddenin yeniden görüşülmesini istediler. Memurlarla ilgili bu önerge dahil 4 önergenin yeniden görüşülmesi talebi kabul edildi.

AK Partili vekiller bu sefer memurlarla ilgili önergeyi komisyona sunmadı. Önergenin Plan Bütçe Üst Komisyonu'nda ya da Genel Kurul görüşmeleri sırasında tasarıya ekleneceği ifade edildi.

Halen Anayasa Mahkemesinin incelemesinde olan ve yargı kararlarının uygulanmasını engelleyen yasa hükmünün iptal edilmesi ihtimali bulunuyor. Memuriyet güvencesini sakatlayan bu hükmün  Anayasa Mahkemesince iptal edilmesi halinde, benzer bir hükmün yeni bir torba yasa ile yürürlüğe girmesi, memurların iş güvencesine önemli bir darbe vurulması anlamına gelecektir. Böyle bir hükmün personel sistemimiz için önemli bir sıkıntı doğuracağını ve keyfi işten çıkarmaların, keyfi sürgünlerin önünü açabileceğini düşünmekteyiz.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.