logo yeni

HAKİM VE SAVCI MAAŞLARINA ZAM TEKLİFİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

hakimHakim ve savcı maaşlarında artış yapılması amacıyla hazırlanan “2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi” Meclis Başkanlığına sunuldu.

Milletvekili Aydın AYAYDIN tarafından hazırlanan Kanun Teklifi; 

-Hakim ve savcılara her ay brüt ücretlerinin %10’u oranında ödenmekte olan yargı ödeneğinin, brüt ücretlerinin %35’i oranı şeklinde ödenmesini,

-Hâkim ve savcı adaylarına her ay kıstas aylığın (En yüksek Devlet memuruna malî haklar kapsamında fiilen yapılmakta olan her türlü ödemeler toplamının brüt tutarı) % 25'i oranında ek ödemenin, kıstas aylığın %50’si oranı şeklinde ödenmesini

öngörüyor.

Kanun Teklifinin Gerekçesinde, Teklif ile; tam ve zamanında sunulması gereken adalet hizmetinin temel unsuru olan hakim ve savcıların maaşlarında derecelerine paralel olarak 2.000 TL’ye kadar varan iyileştirmeler sağlanacağı ifadesi de yer aldı.

Kanun Teklifinin metni

2802 SAYILI HAKİMLER VE SAVCILAR KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 24/2/1983 tarihli ve 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununun 106. maddesinin birinci fıkrasındaki “%10’u” ibaresi “%35’i” şeklinde, üçüncü fıkrasındaki “%25’i” ibaresi “%50’si” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.