logo yeni

ÜST DERECELERDEKİ ŞEF VE MEMURLAR İÇİN ÖZEL HİZMET TAZMİNATI ÇALIŞMASI VAR MI?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memurEğitim durumları itibariyle üst derecelere yükselmelerine engel bir durum olmadığı halde, bulundukları unvanlarda kadro verilmediği için kadroları 3 veya 5 inci derecelerde kalan Devlet memurları hakkında ileri dereceler için de özel hizmet tazminatı belirlenmesi konusuna Maliye Bakanlığının bakış açısı belli oldu.

Verilen bir soru önergesinde; bulundukları unvanlarda üst derecelerde kadro olmadığı için derece yükselmesi yapamayan Devlet memurları için 1. ve 2. derecelerde özel hizmet tazminatı belirlenmesi ve ek gösterge uygulamasında olduğu gibi özel hizmet tazminatından da derecelerine göre faydalandırılmaları konusunda bir değişikliğe gidilip gidilmeyeceği Maliye Bakanına sorulmuştu.

Bakan Mehmet ŞİMŞEK’in verdiği cevap

Bilindiği üzere, kamu personelinin mali ve sosyal hakları, genel olarak personel kanunlarında başta hizmet sınıfı, kadro ve görev unvanı ile derecesi, eğitim durumu gibi kriterler esas alınmak suretiyle belirlenmektedir. Mali hakların belirlenmesinde ayrıca, yapılan görevin önemi, sorumluluğu ve riski ile benzeri hususlar dikkate alınmaktadır. Bu açıdan, kamu görevlilerinin almakta oldukları toplam maaşları, yapılan göreve bağlı olarak farklılık arz etmektedir.

657 sayılı Kanun’un 152 nci maddesinin “III-Ortak Hükümler” başlıklı bölümünde, maddede sayılan zam ve tazminatların hangi işi yapanlara ve hangi görevde bulunanlara ödeneceği, miktarları, ödeme usul ve esaslarının kurumların yazılı isteği ve Devlet Personel Başkanlığının görüşü üzerine Bakanlığımız tarafından hazırlanarak anılan maddede belirtilen sınırları aşmamak üzere Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulacağı hüküm altına alınmış olup, soru önergesinde belirtilen hususa ilişkin olarak Bakanlığımızca yürütülmekte olan bir çalışma bulunmamaktadır. 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.