logo yeni

TOPLU SÖZLEŞMEDE KARARLAŞTIRILAN BAZI DÜZENLEMELERDEN HENÜZ SES YOK

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

toplu-sozlesmeKamu görevlilerinin geneline ve hizmet kollarına yönelik mali ve sosyal haklara ilişkin 2014 ve 2015 yıllarını kapsayan 2. dönem toplu sözleşmesinde yapılması kararlaştırılan çalışmaların bazılarından henüz ses çıkmadı.

14 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Toplu Sözleşmede, kamu görevlilerinin mali ve sosyal hakları konusunda 2014 ve 2015 yıllarında geçerli olacak belirlemeler yapılırken, söz konusu dönem içerisinde bazı konularda düzenleme yapılacağı da karara bağlanmıştı.

Toplu Sözleşmenin yayımlanmasının üzerinden yaklaşık 10 ay geçmesine rağmen, yapılması öngörülen düzenlemelere ilişkin çalışmalar konusunda herhangi bir ilerleme olmadığı görülmektedir. Toplu Sözleşme ile yapılacağı kararlaştırılan ancak bugüne kadar düzenleme yapılmamış olan konulardan bazıları şöyle:  

**İş yoğunluğu diğer mahkemelere göre fazla olan mahkemelerde görev yapan memurlar ile sözleşmeli personelden fazla mesai yapanlara fazla çalışma ücreti ödenmesine ilişkin yasal düzenleme yapılması hususunda Adalet Bakanlığı ile Maliye Bakanlığınca müştereken çalışma yapılması.

**Bakanlıklar ve bağlı kuruluşların merkez teşkilatında görev yapan personele mesaiye geliş ve gidişleri için servis hizmeti sağlanması konusunda çalışma yapılması.

**Yükseköğretim kurumları kadrolarında görev yapan genel sekreter yardımcılarının ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi konusunda çalışma yapılması.

**Büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluşların kadrolarında çalışmakta olan daire başkanlarının ek göstergelerinin 3600 olarak düzenlenmesi konusunda yasal çalışma yapılması.

**Kamu görevlilerinin zorunlu olmadığı sürece günlük çalışma saatleri dışında çalıştırılmamasına ve zorunlu olarak fazla çalıştırılanlara ise 657 sayılı Kanun uyarınca izin verilmesine dair Başbakanlık genelgesi çıkarılması.

**Nöbetçi memurluğuna ilişkin Kanunun yürürlükten kaldırılması hususunda yasal düzenleme yapılması.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.