logo yeni

BİLİRKİŞİLİK YAPMAK İSTEYEN MEMUR KURUMUNA HABER VERMELİ Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

uzmanMahkemelerde bilirkişi olarak görevlendirilen Devlet memurlarının, bu görevleri yürütebilmeleri ve görev karşılığında takdir olunacak ücreti alabilmeleri için kurumlarından izin almalarının gerekip gerekmeyeceği konusunda tereddüt yaşanabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “İkinci görev yasağı” başlıklı 87 nci maddesinde; memurlara hangi kurumlarda ikinci görev verilemeyeceği ile para ödenemeyeceği ve yarar sağlanamayacağı belirtilmiş olup, Kanunda ikinci görev verilmesi mümkün olan durumlar ile bilirkişilere takdir olunan ücretlerin ödenmesinin bu sınırlama kapsamı dışında olduğu hükme bağlanmıştır.

Öte yandan, Kanunun 88 inci maddesinde; ikinci görev verilecek memurlar ve görevlerden söz edilerek, Devlet memurlarının esas görevlerinin yanında ikinci görev yürütebilmeleri için atamaya yetkili amirin uygun görme şartının aranacağı durumlara da yer verilmiştir.

“İkinci görev” konusunda Devlet Memurları Kanununda yer alan bu düzenlemelere bakıldığında;

-Bazı kurumlarda ikinci görev alınmasının yasaklandığı,

-Atamaya yetkili amirin uygun görmesi üzerine yapılabilecek ikinci görevlerin olduğu,

-Bazı kurumlarda ikinci görev alınmasının yasaklandığı,

-Bilirkişilik görev yapılmasının ve takdir edilecek ücretin alınmasının, yasak veya izin almayı gerektiren kapsamda bir husus olarak değerlendirilmediği

görülmektedir.

Bu itibarla, Devlet memurlarının mahkemelerde bilirkişi olarak görev yapabilmeleri ile takdir edilecek bilirkişi ücretlerini alabilmeleri için kurumlarına haber vermelerine veya izin almalarına gerek bulunmadığı değerlendirilmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.