logo yeni

İKİ DEFA YÜKSEK LİSANS YAPMANIN MEMURİYETE YARARI OLUR MU?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

yuksek-lisansMemuriyete girmeden önce veya memuriyet sırasında yükseköğrenim üstü master derecesi almış olan Devlet memurları hakkında ilave kademe ilerlemesi uygulanmaktadır.

Yüksek lisans yaptıkları için haklarında kademe ilerlemesi uygulanan memurların, başka bir dalda yeniden yüksek lisans yaptıklarında bu eğitimleri için de kademe ilerlemesi verilmesini istedikleri görülebilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/A/9 uncu maddesinde; memurluğa girmeden önce veya memuriyetleri sırasında yükseköğrenim üstü master derecesi almış olanlara bir kademe ilerlemesi uygulanacağı hükme bağlanmıştır. Ayrıca, master derecesini alıp bir kademe ilerlemesinden yararlanan memura, mesleği ile ilgili öğrenim dallarında doktora yapması durumunda iki kademe ilerlemesi uygulanacağı belirtilmiştir.

Bu düzenlemeden; lisans üstü öğrenim görenlere ancak bir kademe ilerlemesi uygulanabileceği, birden fazla dalda yapılan lisans üstü öğrenim için ilave kademe ilerlemesi verilmesinin ise mümkün olmayacağı anlaşılmaktadır.

Bu itibarla, memuriyet dışında ya da memuriyet sırasında yapılan yüksek lisans (master) eğitimi nedeniyle memurların ilave bir kademe ilerlemesi yapabileceği; tamamlanan yüksek lisans eğitimi sayısının birden fazla olmasının ise memurlara ilave kademe ya da derece verilmesini sağlamayacağı değerlendirilmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.