logo yeni

EMEKLİLİKTE 8 EYLÜL 1999 TARİHİNE TAKIKLANLAR İÇİN NE YAPILACAK?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

emekli3Emeklilik yaşını dolduran ancak prim gün sayısı eksik olduğu için emekli olamayanların sorunlarının nasıl çözüleceği konusu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına soruldu.

TBMM’de Milletvekili Rahmi Aşkın TÜRELİ tarafından verilen soru önergesinde; “Anayasa Mahkemesinin, 50 ve daha yukarı yaşta olup da 10 yıllık fiili hizmet süresini dolduranların emekli olabilmeleri için “8 Eylül 1999’dan önce çalışmaya başlamış olma” koşulunu iptal eden kararı 18 Ocak 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Karar, bu tarihten bir yıl sonra yürürlüğe girecektir. TBMM, 18 Ocak 2015 tarihine kadar bu konuda yeni bir düzenleme yapmadığı takdirde, 50 yaşını dolduran ve 10 yıllık fiili hizmet süresi bulunanlar, “8 Eylül 1999 tarihinde Sandık iştirakçisi” olup olmadıklarına bakılmaksızın emekliye ayrılabilecek ve aylık alabileceklerdir.

Diğer yandan, emeklilikte yaşını dolduran ancak prim gün sayısı eksik olduğu için emekli olamayanların, hizmet borçlanması olanağı tanınması yönünde talepleri bulunmaktadır.” ifadeleri yer aldı.

Milletvekili TÜRELİ, konuya ilişkin olarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevaplandırılmak üzere şu soruları sordu:

1- 50 ve daha yukarı yaşta olup 10 yıllık fiili hizmet süresini doldurduğu halde, “8 Eylül 1999 tarihinde Sandık iştirakçisi” olmadığı için emekli olamayanların sayısı kaçtır?

2- Anayasa Mahkemesinin kararı doğrultusunda, 50 ve daha yukarı yaşta olup 10 yıllık fiili hizmet süresini dolduran yurttaşların emeklilik koşullarıyla ilgili Bakanlığınızca yürütülmekte olan bir çalışma var mıdır?

3- Varsa, nasıl bir düzenleme öngörülmektedir?

4- Emeklilik yaşını dolduran ancak prim gün sayısı eksik olduğu için emekli olamayanların sayısı kaçtır?

5- Emeklilik yaşını doldurduğu halde prim gün sayısı eksik olduğundan dolayı emekli olamayanlar için hizmet borçlanması olanağı tanınacak mıdır? Nasıl bir çözüm öngörülmektedir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.