logo yeni

ENGELLİ VERGİ İNDİRİMİNDE HAKSIZLIK MI YAPILIYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

engelliEngelli personelinin maaş ve ücretlerinden alınan gelir vergisi miktarında indirim hakkı kazanmasına neden olan sağlık raporları ile ilgili şikayetler hakkında önerge verildi.

İstanbul milletvekili Celal DİNÇER tarafından verilen önergede “30 Mart 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan "Özürlülük ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik" in 15 inci maddesinde raporu düzenleyen sağlık kuruluşu tarafından işverenin bulunduğu yerdeki il defterdarlığına gönderilen özürlü sağlık kurulu raporu esas alınır. " hükmü yer almasına rağmen, bu raporların Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu’na gönderildiği ve oranların düşürüldüğü basında ve tarafımıza ulaşan şikayetlerden anlaşılmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Dinçer, bu iddialar sebebiyle Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK’ ten aşağıdaki soruları yanıtlamasını da istedi;

1. Yönetmeliğin ilgili madde hükmü neden uygulanmamaktadır? Yönetmeliğin yayımı tarihinden günümüze kadar kaç rapor merkez kuruluna gönderilmiş ve değerlendirmeye alınmıştır? Bunlardan kaç tanesinde oranlar düşürülmüş ve vatandaş indirim hakkından faydalanamamıştır?

2. Kamu kurumunun Yönetmelik hükümlerine uygun davranma zorunluluğu bulunmasına rağmen bu tür problemlerin yaşanmasına ve vatandaşın mağduriyetine sebep olan sorumlular hakkında işlem yapılacak mıdır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.