logo yeni

TORBA KADROYA ATANMADA SUBAY (SÖZLEŞMELİ VEYA YEDEK) OLARAK GEÇİRİLEN SÜRELER NASIL DEĞERLENDİRİLİR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

subay2Sözleşmeli subay veya yedek subay olarak Türk Silahlı Kuvvetleri emrinde görev yapmış olanların, bu hizmet sürelerinin memuriyette torba kadroya atanma sırasında nasıl değerlendirileceği konusunda tereddüt yaşanabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68/B maddesinde yer alan ve torba kadro diye de adlandırılan hükme göre; Eğitim ve Öğretim Hizmetleri ile Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfları hariç olmak üzere, sınıfların 1, 2, 3 ve 4 üncü dereceli kadrolarına, derece yükselmesindeki süre kaydı aranmaksızın atama yapılması mümkün olabilmektedir.

68/B’den yararlanma şartları

Torba kadro uygulamasından yararlanarak, ilk 4 derecedeki kadrolara derece yükselmesindeki usule uyulmadan atanacak olanların, yükseköğrenim görmüş olmaları ve atama yapılacak kadronun derece ve ek göstergesine göre belirlenmiş süreler kadar hizmetlerinin bulunması gerekir.

Buna göre, diğer şartların yanı sıra, bu şekilde atanacakların;

-1. dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300 ve daha yukarı olanlara atanacaklarda en az 12 yıl,

-1. ve 2. dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300’den az olanlara atanacaklarda en az 10 yıl,

-3. ve 4. dereceli kadrolara atanacaklarda en az 8 yıl

hizmetlerinin bulunması gerekecektir. Yükseköğrenim süreleri 4 yıldan az olanlarda aranacak hizmet süresi şartı, yukarıdaki sürelere 2 yıl ilave edilerek hesaplanır.

68/B uygulamasında değerlendirilecek hizmet süreleri

Torba kadrolara atanmada esas alınan hizmet süresi hesaplanırken, ilgililerin geçmiş hizmetlerinin bazılarının tamamı bazılarının ise bir kısmı göz önünde bulundurulmaktadır.

Burada sözleşmeli subay ve yedek subay olarak geçirilen sürelerin değerlendirilmesinden söz edileceğinden, 68/B kapsamında değerlendirilebilecek hizmet sürelerinin tamamına değinilmeyecektir.

Bu çerçevede, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68/B maddesine göre; genel bütçeye dahil dairelerle, katma bütçeli idareler ve bunlara bağlı kuruluşlarda geçen sürelerin yanı sıra muvazzaf askerlikte geçen süreler ile okul devresi dâhil yedek subaylıkta geçen sürelerin tamamı, torba kadrolara yapılacak atamalara ilişkin hizmet süresi hesabına dahil edilmektedir.

Sözleşmeli veya yedek subaylıkta geçen süreler  

Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili kurum ve kuruluşlar genel bütçe içerisinde yer aldıklarından, bu kurum ve kuruluşlarda yedek subay veya sözleşmeli subay olarak geçirilen hizmet sürelerinin tamamının, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun torba kadro (68/B) düzenlemesi çerçevesinde değerlendirilmesi gerekecektir. Konuya ilişkin DPB görüşü için tıklayınız…

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.