logo yeni

HANGİ SÜRELER GEÇİNCE MEMURA DİSİPLİN CEZASI VERİLMEZ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

surelerDisiplin cezası verilmesini gerektiren fiil ve halleri işleyen Devlet memurları hakkında soruşturma başlatılması ve disiplin cezası verilmesi bazı süre kurallarına bağlanmıştır.

Çeşitli fiil ve halleri işledikleri gerekçesiyle, Devlet memurları hakkında disiplin soruşturması başlatılması ve soruşturma sonucunda disiplin ceza uygulanmasında, Kanunda öngörülen süre şartlarına uyulmadığı durumlarda, soruşturma açılması ya da ceza verilmesi imkanı ortadan kalkmaktadır.

Soruşturma açılabilmesi için uyulması gereken süre

**Uyarma, kınama, aylıktan kesme veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezalarından birinin verilmesini gerektiren fiil veya hallerin işlenmiş olması durumunda, fiil veya halin işlendiğinin öğrenilmesinden itibaren 1 ay içerisinde disiplin soruşturmasına başlanılmalıdır.

**Devlet memurluğundan çıkarma cezası verilmesini gerektiren fiil veya hallerin işlenmiş olması durumunda, fiil veya halin işlendiğinin öğrenilmesinden itibaren 6 ay içerisinde disiplin kovuşturmasına başlanılmalıdır.

Disiplin cezası verilmesi için uyulması gereken süre

Herhangi bir disiplin cezasının verilmesini gerektiren fiil veya hallin işlendiği tarihten itibaren, 2 yıl içerisinde disiplin cezası verilmemiş olması durumunda, bu süreden sonra söz konusu fiil veya hal nedeniyle ilgili Devlet memuru hakkında disiplin cezası verilemez.

Soruşturma açma ve disiplin cezası verme süreleri geçtikten sonra ceza verilmesi

Soruşturma veya kovuşturmaya başlanması için geçerli olan süreler geçtikten sonra disiplin soruşturmasına veya kovuşturulmasına başlanamaz. Bu süreler geçtikten sonra yapılacak soruşturma veya kovuşturmaya dayanılarak disiplin cezası verilmesinin uygun olmayacağı değerlendirilmektedir.

Disiplin cezası verilebilmesi için uyulması gereken süre kuralları geçtikten sonra, Devlet memuru hakkında o fiil veya hale karşılık gelen ya da başka bir disiplin cezasının verilmesi imkanı da bulunmamaktadır.

Soruşturma açma ve disiplin cezası verme ile ilgili olmayan bazı süreler

**Uyarma, kınama ve aylıktan kesme cezalarının, soruşturmanın tamamlandığı günden itibaren 15 gün içinde verilmesi gerekir.

**Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmesinde, soruşturma dosyası karar vermesi için 15 gün içerisinde ilgili disiplin kuruluna gönderilir. Dosyayı alan disiplin kurulu 30 gün içinde kararını bildirir.

**Memurluktan çıkarma cezası verilmesinde, soruşturma dosyasının ilgili yüksek disiplin kuruluna sunulmasından itibaren en çok 6 ay içerisinde konu karara bağlanır.

Burada belirtilen süreler, disiplin cezası vermek için gerekli ve uyulması gereken süreler olmayıp, idari işleyiş açısından amir ve kurulların uymaları gereken sürelerdir. Buradaki sürelerin geçmiş olmasının, disiplin cezası verilmesine ilişkin işlemlere herhangi bir etkisi bulunmamakla birlikte, memurunyeri.com olarak, ilgili amir ve görevlilerin süresi içerisinde görevlerini yapmamış olmalarından dolayı haklarında ayrıca işlem tesis edilebileceğini düşünmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.© 

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.