logo yeni

FAZLA ÇALIŞMAYA İLİŞKİN BAŞBAKANLIK GENELGESİ YAYINLANDI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

fazla calisma2Kamu çalışanlarına yaptırılacak fazla çalışmaların ücret veya izinle karşılanmasına ilişkin olarak kamu kurum ve kuruluşlarının uymaları gerekecek hususlar konusunda Genelge çıkarıldı.

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan “Fazla Çalışma” konulu Başbakanlık Genelgesinde,  2014 ve 2015 yıllarına ilişkin Toplu Sözleşmede fazla çalışma uygulamaları konusunda varılan mutabakata ilişkin olarak, kamu kurum ve kuruluşları tarafından uyulması gereken hususlar belirtildi

Genelgeye göre;

**Kamu görevlilerine, belli bir sürede bitirilmesi gereken zorunlu ve istisnai haller bulunmadığı sürece, günlük çalışma saatleri dışında fazla çalışma yaptırılmayacak..

**Fazla çalışma yaptırılmasının gerektiği zorunlu ve istisnai hallerde, fazladan çalışılan süreye ilişkin ücret, ilgili mevzuatı çerçevesinde ödenecek.

**İlgili mevzuatı gereği fazla çalışma karşılığı ücret ödenememesi durumunda, yaptırılacak fazla çalışmanın her sekiz saati için bir gün hesabı ile ilgili personele izin verilecek.

**Fazla çalışma karşılığı verilen izinlerin en çok on günlük kısmı yıllık izinle birleştirilerek yılı içinde kullanılabilecek.

Bugün yayımlanan Genelge

Başbakanlıktan:

Konu : Fazla Çalışma

GENELGE

2014/5

“Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşme”de varılan mutabakat çerçevesinde, fazla çalışma uygulamaları ile ilgili olarak kamu kurum ve kuruluşları, aşağıda belirtilen hususlara özenle riayet edeceklerdir.

1. Kamu görevlilerine; belli bir sürede bitirilmesi gereken, zorunlu ve istisnai haller bulunmadığı sürece, günlük çalışma saatleri dışında fazla çalışma yaptırılmayacaktır.

2. Fazla çalışma yaptırılmasının gerektiği zorunlu ve istisnai hallerde, fazladan çalışılan süreye ilişkin ücret, ilgili mevzuatı çerçevesinde ödenecektir.

3. İlgili mevzuatı gereği fazla çalışma karşılığı ücret ödenememesi durumunda ise; söz konusu kamu görevlilerine, başta 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 178’inci maddesi ile 2009/12 sayılı Başbakanlık Genelgesinin 6’ncı maddesi olmak üzere tabi oldukları mevzuat hükümleri çerçevesinde; yaptırılacak fazla çalışmanın her sekiz saati için bir gün hesabı ile izin verilecektir. Ancak, bu suretle verilecek iznin en çok on günlük kısmı yıllık izinle birleştirilerek yılı içinde kullandırılabilecektir.

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

                                                                                                                                Recep Tayyip ERDOĞAN

                                                                                                                                              Başbakan

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.