logo yeni

BAŞKA BİR KADROYA VEKALETEN ATANAN MEMUR ASIL GÖREVİNİ DE YÜRÜTÜR MÜ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memur2Belli bir kadroda görev yapan memurlar, boş olan kadrolara ya da geçici ayrılmalar nedeniyle boşalan kadrolara ilişkin görevleri yürütmek üzere vekaleten atanabilirler.

Memurların kanuni izin, geçici görev, disiplin cezası uygulaması veya görevden uzaklaştırma nedenleriyle işlerinden geçici olarak ayrılmaları durumunda ya da boş kadrolara kurum içindeki veya başka kurumlardaki memurların vekâleten atanması mümkün olabilmektedir.

Öte yandan, aynı yerdeki bir göreve ilişkin olarak vekâleten atama yapılabileceği gibi, başka yerdeki bir göreve ilişkin olarak da vekâleten atama yapılabilir.

Ayrıca, 657 sayılı Kanunun, memurların vekaleten atanmasına ilişkin düzenlemeleri içeren hükümlerinde, vakalet görevinin esas görevle birlikte yürütülmesi gerektiğinden söz edilmemiştir.

Bu çerçevede memurunyeri.com olarak konuyu değerlendirdiğimizde;

**Vekaleten görevlendirmenin, memuriyet mahalli dışındaki bir göreve ilişkin de olabileceği ve bu nedenle memurun asıl görevini yürütmesinin mümkün olamayacağı,

**Devlet memurlarının vekaleten atanmasında, vekalet edilecek kadro için asilde aranan şartlara sahip olma dışında bir şart aranmadığından, hiyerarşik olarak en üst kadrolara da vekaleten atanmanın mümkün olabileceği ve bu nedenle üst bir kadroya vekalet ederken alt bir görevin yürütülmesinin uygun olmayacağı,

**Vekaleten atanan memurlara, asıl görevlerine ilişkin aylıkların ödeneceği ve vekalet edilen göreve ilişkin olarak da bazı hallerde ve maaşın sadece bazı unsurlarının kısmen ödeneceği ve iki göreve ilişkin ücret ödenmeden iki görevin gördürülmesinin angarya sayılacağı

sonucuna ulaşmaktayız.

Örneğin; Bir bakanlığın Adana il müdürlüğünde Bilgisayar İşletmeni kadrosunda görev yapan ve daire başkanlığına atanmak için gerekli şartlara sahip olan (eğitim, hizmet ve varsa diğer özel nitelikler) bir memur, Ankara’da bakanlık merkez teşkilatında Dire Başkanı kadrosuna vekaleten atanabilir.  Bu durumdaki memurun, Ankara’da vekâleten görev yaparken aynı zamanda asıl görevini (Adana’da bilgisayar işletmeni) de yürütmesi imkanı olamayacaktır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.