logo yeni

BULUNDUKLARI SINIF DIŞINDA GÖREVLENDİRİLEN MEMURLARIN DURUMU

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memur2Kamu kurum ve kuruluşlarında belli bir hizmet sınıfına dahil kadroda görev yapmakta olan Devlet memurlarının, haklarında atama işlemi yapılmaksızın, başka bir sınıfa ait bir görevi yapmak üzere görevlendirilmeleri, çeşitli sorunları da beraberinde getirebilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurların sınıflarının dışında başka bir sınıfta çalıştırılamayacağına hükmetmiş ve bunun istisnasına da ye vermemiştir.

Bu düzenlemeden, memurların bulundukları sınıf dışında görev alamayacakları, ancak usulüne uygun olarak başka bir sınıftaki kadroya atanmaları halinde atandıkları sınıfta görev alabilecekleri  sonucuna ulaşılmaktadır.

Öte yandan, haklarında herhangi bir atama işlemi söz konusu olmaksızın Devlet memurlarının bulundukları sınıf dışında görevlendirildikleri de görülmektedir. Özellikle yardımcı hizmetler sınıfına dahil kadrolarda bulunan personele, genel idare hizmetleri veya teknik hizmetler gibi sınıflara dahil kadroların görevlerinin gördürüldüğü de bilinmektedir.

Kadrosunun bulunduğu hizmet sınıfı dışındaki bir sınıfa ait görevi yapmak üzere ve usulüne uygun olmadan görevlendirilen Devlet memurlarına, bu görevlendirmeden dolayı herhangi bir ödeme yapılması mümkün olmadığı gibi,  ilgili memurun çeşitli sıkıntılarla karşılaşması da mümkün olabilmektedir.

Konuya ilişkin olarak idari yargıya intikal eden hususlarda, Danıştay 5. Dairesi tarafından verilen  K:2006/6717 sayılı ve K:2005/3655 sayılı Kararlarda da, memurların kadrolarının bulundukları sınıf dışındaki bir görevde çalıştırılmasının hukuken uygun olmadığına hükmedilmiştir.

Bu çerçevede, 657 sayılı Kanunda yer alan açık hükme ve konuya ilişkin Danıştay kararlarına bakıldığında; Devlet memurlarının kadrolarının bulunduğu hizmet sınıfı dışında görevlendirilemeyeceklerini, amirlerin bu yönde bir görevlendirmeye gitmekten kaçınmaları gerektiğini, bu şekilde görevlendirilenlerin ise söz konu görevlendirmenin hukuka aykırı olmasından dolayı kabul edemeyeceklerini ilgili amirlerine bildirmeleri gerekeceğini memurunyeri.com olarak değerlendirmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.