logo yeni

HAK YOKSUNLUĞUNUN KALKMASI İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

yasakSuç işlemiş olmaları nedeniyle, kişilerin bazı haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmasına da karar verilmiş olduğu durumlarda, hak yoksunluğunun kalkacağı tarih de ilgililer açısından önem taşımaktadır.

Bu konuda Sitemize iletilen bir soru ve verdiğimiz cevap şu şekildedir:

SORU: 2006'da işlenmiş ve 2008'de kesinleşmiş 1 yıl 15 günlük ertelenmiş hapis cezası bulunmaktadır. 3 yıl boyunca denetime tabi tutulmuş ve 51/1 uyarınca hak yoksunluğu bulunmaktadır. Şu an denetim süresinin tamamlandığını göz önüne alırsak, hak yoksunluğu, infaz süresi geçtikten sonra kendiliğinden kalkıyor mu yoksa memnu hakların iadesi almaya gerek var mıdır?

CEVAP: Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinin birinci fıkrasında, işlediği suç dolayısıyla kişinin hangi hakları kullanmaktan yoksun bırakılacağı belirlenmiş ve aynı maddede hak yoksunluklarının mahkum olunan cezanın infazı tamamlanıncaya kadar devam etmesi öngörülmüştür.

Kanunun 53 üncü maddesinin beşinci fıkrasında ise, belli bir hak ve yetkinin kötüye kullanılması suretiyle işlenen kasıtlı suçlar dolayısıyla mahkumiyet halinde, mahkum olunan cezanın infazından sonra da etkili olmak üzere bu hak ve yetkinin kullanılmasının yasaklanmasına ayrıca hükmedilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Öte yandan, yargı yerleri tarafından verilen mahkumiyet hükmünün gerekçesinde, verilen ceza ve uygulanacak güvenlik tedbiri de belirtilir. Cezanın infazından sonra da hak mahkumiyetinin devam edebilmesi için, hak yoksunluğunun hangi suç nedeniyle verildiğinin ve hak mahrumiyeti süresinin belirtilmiş olması da gerekir. Aksi takdirde hak yoksunluğu, cezanın infazının tamamlanmasıyla birlikte sona erecektir.

Ayrıca, hak yoksunluğunun belli bir süre için söz konusu olması ve süresiz olmaması nedeniyle, hak yoksunluğu konusuında memnu hakların iadesi kararı alınmasına da gerek bulunmayacaktır.

Bu çerçevede;

-Mahkeme kararında, cezanın infazından sonra da hak mahrumiyetinin devam edeceğine ilişkin bir hükmün yer almaması halinde, cezanın infazının tamamlanmasıyla birlikte hak mahrumiyetinin de ortadan kalkacağı,

-Kararda belli bir süre belirtilmiş olması durumunda, hak mahrumiyetinin bu sürenin sonunda kalkacağı

ve her iki halde de ayrıca memnu hakların iadesi yoluna gidilmesine gerek bulunmadığı değerlendirilmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.