logo yeni

HANGİ DEVLET MEMURLARINA CEP TELEFONU TAHSİS EDİLİR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

cep-telefonu2Kamuda hangi makam ve hizmetlere cep telefonu tahsis edileceği, Başbakanlık Genelgeleri ile belirlenmektedir.

Cep telefonu tahsisi konusundaki belirleme son olarak 18.01.2007 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Tasarruf Tedbirleri konulu 200/3 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile yapılmıştır.  

Söz konusu Genelgede,  hangi makam ve hizmetler için cep telefonu tahsis edileceği sayma yolu ile belirtilmiş olmakla birlikte, bu makamlar dışındaki makamlara da ilgili/ilişkili Bakan onayı ile cep telefonu tahsisi yapılabileceği belirtilmiştir.

Tahsis edilen cep telefonlarıyla bazı makamlar için sınırsız konuşma imkanı tanınırken, bazı makamlar için ise konuşma ücreti limiti söz konusudur.

**Sınırsız konuşma hakkı olanlar

Bazı makamlar için tahsis edilen cep telefonları ile yapılacak görüşme ücretlerinin tümü ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından karşılanmaktadır.

Cep telefonu tahsis edilen ve görüşme ücretlerine sınır konmayan makamlar: Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Yüksek Yargı Organları Başkanları, Bakanlar, Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri Komutanları, Jandarma Genel Komutanı, Başbakanlık Müsteşarı.

**Limitli konuşma hakkı olanlar

Bazı makamlar için tahsis edilmiş olan cep telefonları ile yapılacak görüşmelere ücret limiti getirilmiştir. Bu makamların telefon görüşme ücretlerinin yıllık limiti, ilgili makama atanan kişiye içinde bulunulan yılın ocak ayında ödenen net maaş tutarı kadardır. Bu miktarı aşan konuşma ücretleri, cep telefonu tahsis edilmiş olan kamu görevlisi tarafından karşılanacaktır.

Bu şekilde cep telefonu tahsis edilen makamlar: YÖK Başkanı, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı, Diyanet İşleri Başkanı, yüksek yargı organları başkan vekilleri ile genel sekreterleri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Danıştay Başsavcısı, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkan Vekili, Askeri Yargıtay Başsavcısı, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Başsavcısı, Genelkurmay II. Başkanı ve (J) Başkanları, kuvvet komutanlıkları kurmay başkanları, ordu, kolordu, tümen, donanma, hava kuvvetleri ve yurtiçi bölge komutanları, general veya amiral rütbesiyle fiilen bulunulan diğer bütün makamlar, müsteşarlar ve müsteşar yardımcıları, kurum ve kurul/üst kurul başkanları, Başbakan başmüşavirleri, genel müdürler, strateji geliştirme başkanları, il valileri, yurt dışında bulundukları sürece diplomatik ve konsolosluk misyon şefleri, daimi askeri temsilcilik başkanları, Danıştay Başkanı Sözcüsü, YÖK Başkan Vekili, rektörler, kamu kurum ve kuruluşları merkez teşkilatı I.hukuk müşaviri ile İMİD başkanı, müstakil başkanlar, Özelleştirme İdaresi başkan yardımcıları, Cumhuriyet Başsavcıları, bölge idare mahkemesi başkanları, il emniyet müdürleri, il jandarma alay komutanları, DPT, YÖK, ÖSYM ve MPM genel sekreterleri, KİT genel müdür yardımcıları, genel bütçe kapsamındaki idareler, özel bütçeli idareler ile KİT’lerin başmüdür ve bölge müdürleri ile Ankara, İstanbul ve İzmir illerindeki il müdürleri, kaymakamlar, bakanlık özel kalem müdürleri ve basın müşavirleri.

Sayılan makamlar dışında kalmakla birlikte, ilgili/ilişkili Bakan onayı ile zorunlu görülen hizmetler için de cep telefonu tahsisi yapılabilmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.