logo yeni

SİVİL SAVUNMA UZMANLARI KARİYER UZMANLAR ARASINA ALINMAMAKTAN ŞİKÂYETÇİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

sivil savunma uzmani2Ülke genelinde çeşitli kurum ve kuruluşlarda görev yapan ve sayıları 850 civarında olan Sivil Savunma Uzmanı unvanlı personel, kariyer uzman sayılarak özlük haklarının da iyileştirilmesini istiyor.

Başbakanlık AFAD Başkanlığı tarafından kamu kurum ve kuruluşlarında yürütülen görevleri yerine getiren ve aynı zamanda MSB, MGK ve İçişleri Bakanlığının kurumlara yüklediği görevleri ilgili kurumlarda yerine getiren Sivil Savunma Uzmanları, “Afet Bilinci Eğitim Seferberliği” eğitmeni olarak da görev yapmaktadırlar.

İçişleri Bakanlığı tarafından özel mevzuatı gereği yapılan görevde yükselme sınavı sonucunda Sivil Savunma Uzmanı kadrosuna atanmış olan Devlet memurları, Türkiye çapında değişik kurumlarda çalışmakta ve sayıları 850 civarında bulunmaktadır. Sivil Savunma Uzmanlarının özlük hakları sorunu başlıklı yazımız için tıklayınız ...

657 sayılı Devlet memurları Kanununun 36/A/11 maddesi kapsamına alınarak, özlük hakları bakımından da bu kapsamdaki uzman unvanlı personel ile eşit haklar verilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için uzun zamandan beridir mücadele veren SİSUD (Sivil Savunma Uzmanları Derneği) yöneticileri, Sivil Savunma Uzmanlarının kariyer meslekler arasında sayılmaları gerektiğini özetle şu gerekçelere dayandırıyorlar:

-5902 sayılı Kanun ve bu Kanuna dayanarak yürürlüğe konulan “Sivil Savunma Uzmanlarının İdari Statüleri, Görevleri, Çalışma Usul ve Esasları ile Eğitimleri Hakkında Yönetmelik”te, hangi görevlerin yapılacağı sayma yoluyla belirtilmiş ve Sivil Savunma Uzmanlarına denetim yetkisi de verilmiştir.

-Görev yapılan kurumlarda, ilgili kadrolara atanabilme şartları ve yapılan görevler bakımından “kariyer uzman” olarak nitelendirilen personel ile arada herhangi bir fark yoktur. İş yükü kariyer uzmanların birçoğundan daha fazladır.

-Kamu kurum ve kuruluşlarından bazılarının kapatılması, birleştirilmesi veya teşkilat yapılarının değişmesi gerekçe gösterilerek, bazı kurumlarda kariyer mesleklere, kariyer personel atama kriterlerine uyulmaksızın bu kurumların neredeyse tüm unvan gruplarından personelin katıldığı özel sınavlar sonucunda ya da sınavsız olarak atamalar yapıldığı halde, Sivil Savunma Uzmanları bu uygulamalardan yararlandırılmamıştır.

-Mesleğe yarışma sınavı ile girmemiş oldukları halde, Sivil Savunma Uzmanlarına göre daha düşük haklara sahip olan bazı unvanlardaki personel 666 sayılı KHK ile kariyer uzman grubuna dahil edilmiştir.

-Sivil Savunma Uzmanlarına, kamu çalışanlarının mali ve özlük hakları konusunda yapılan düzenlemelerde yer verilmemesi çalışma barışını bozmakta ve moral-motivasyon eksikliği ortaya çıkarmaktadır.

-657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve 375 sayılı KHK’da yapılacak değişikliklerle, Sivil Savunma Uzmanı kadrosunun “kariyer uzman” statüsüne ve mali haklarına kavuşturulmasının, oluşan mağduriyetleri giderecek ve çalışma barışına katkı sağlayacaktır.   

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.