logo yeni

SAĞLIK PERSONELİNİN ÖZLÜK VE ÇALIŞMA KOŞULLARINA İLİŞKİN SORUNLAR NE ZAMAN GİDERİLECEK?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

saglik5Sağlık personelinin çalışma şartlarından kaynaklanan çeşitli sorunlar ile döner sermayelerinin emekliliğe yansıtılmamasının yarattığı sıkıntıların çözümü konusunda yapılması düşünülen çalışmalar Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU’na soruldu.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Celal ADAN, verdiği soru önergesinde Bakan MÜEZZİNOĞLU tarafından şu sorulara cevap verilmesini istedi:

1. Döner sermayelerin, çalışan sağlık personelinin emekliliğine yansıtılması hususunda ne tür çalışmalar yapmaktasınız?

2. Çalışan sağlık personeline yıpranma payı verilmekte midir? Eğer böyle bir uygulamanız yok ise bundan sonra, çalışan sağlık personeline yıpranma payı vermeyi düşünüyor musunuz?

3. Sağlık kurumlarında çalışan annelerin daha rahat çalışabilmeleri için kreş açmayı düşünüyor musunuz?

4. 24 saatlik nöbet sisteminde değişiklik yapmayı düşünüyor musunuz? Eğer düşünüyor iseniz, bu uygulama ne zaman ve hangi şartlarla değişecektir?

5. Riskli birim ödemeleri alan bölümlerin içinde nöbet hizmeti verdikleri halde, birimlerin riskli birim sayılmamasının sebepleri nelerdir?

6. Çalışan hemşirelerin çalıştıkları kurumda idari binada görevlendirilip, diğer birimlerde çalışan hemşirelerin sık sık 24 saat nöbete maruz kalmaları hemşire yetersizliğini meydana getirmektedir. Bu konuyla ilgili aldığınız ve alacağınız önlemler nelerdir?

7. Asli görevi dışında başka bölümlerde görevlendirilen sağlık personelleri var mıdır? Eğer var ise, bunlar neden başka birimlerde görevlendirilmektedirler?

8. Sağlıkta çalışan taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi ile ilgili çalışmanız var mıdır? Eğer var ise, çalışmalarınız hangi aşamadadır?

9. Sağlık personelinin özellikle amirleri tarafından aşırı şekilde mobinge (psikolojik şiddet)maruz kaldıkları bilgileri gelmektedir. Bu konu ile ilgili yürüttüğünüz çalışmaları açıklar mısınız?

10. Ameliyathanede çalışan personelin Skopi yapılması nedeniyle aşırı radyasyona maruz kaldıkları ve bu durumdan dolayı kendilerine izin ve yıpranma payı vermeyi düşünüyor musunuz?

11. Çalışan personelin isteği ve bilgisi dışında geçici olarak başka hastanelere görevlendirilmesi konusuna hangi önlemleri almaktasınız? 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.