logo yeni

RESMİ BELGE VE ARAÇLAR NEDENİYLE MEMURUN ALABİLECEĞİ CEZALAR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

ayniyat1Görevleriyle ilgili resmi belge, araç ve gereçlerin korunması, kullanılması ve bakımından kaynaklanan bazı sebeplerle Devlet memurları hakkında idari yaptırımlar uygulanabilmektedir.

657 sayılı Kanun, Devlet memurlarının görevleri ile ilgili resmi belge araç ve gereçleri, yetki verilen mahaller dışına çıkarmaları ve özel işlerinde kullanmalarını yasaklamıştır. Kanunda ayrıca, görevleri icabı Devlet memurlarına teslim edilen resmi belge, araç ve gereçlerin, görevi sona eren memurlar tarafından iade edilmesi zorunlu kılınmış ve bu zorunluluğun ilgili memurun mirasçıları için de geçerli olduğu hüküm altına alınmıştır.

Uygulanacak yaptırımlar

Görevleriyle ilgili resmi belge, araç ve gereçlerin korunması, kullanılması ve bakımından kaynaklanan sebeplerle Devlet memurları hakkında uygulanabilecek yaptırımlardan bazıları şunlardır:

**Görevle ilgili resmi belge, araç ve gereçlerin korunması, kullanılması ve bakımında kayıtsızlık gösteren veya düzensiz davranan memura uyarma cezası verilir.

**Görevle ilgili resmi belge, araç ve gereçlerin korunması, kullanılması ve bakımında kusurlu davranan memura kınama cezası verilir.

**Devlete ait resmi belge, araç, gereç ve benzeri eşyayı kaybeden memura kınama cezası verilir.

**Görevle ilgili resmi belge, araç ve gereçleri kasıtlı olarak korumayan, bakımını yapmayan veya hor kullanan memura aylıktan kesme cezası verilir.

**Devlete ait resmi belge, araç, gereç ve benzerlerini özel menfaat sağlamak için kullanan memura aylıktan kesme cezası verilir.

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.