logo yeni

calisanlar2 copy

ARAŞTIRMACILAR ARASINDA DA AYRIMCILIK YAPILIYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

ayrimcilikAile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde çalışmakta iken Kanun Hükmünde Kararnameler ile Araştırmacı kadrosuna atanan personelin mağduriyeti ve uğradıkları ayrımcılık TBMM’ nde dile getirildi.

Osmaniye milletvekili Hasan Hüseyin TÜRKOĞLU tarafından hazırlanan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İSLAM tarafından yanıtlanması istenen soru önergesinde şu hususlara yer verildi:

“Bilindiği üzere, 03 Mayıs 2011 tarihinde yürürlüğe giren 6223 sayılı Yetki Kanunu (Kamu Hizmetlerinin Düzenli, Etkin ve Verimli Bir Şekilde Yürütülmesini Sağlamak Üzere Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Teşkilat, Görev Ve Yetkileri ile Kamu Görevlilerine İlişkin Konularda Yetki Kanunu) kapsamında çıkanları Kanun Hükmünde Kararnameler ile Araştırmacı yapılan personelin maaşları dondurularak hak kaybına uğramalarına yol açılmıştır.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen “Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilatı ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” un 8 nci maddesi ile Sağlık Bakanlığı bünyesinde görevli Araştırmacıların mali haklarının düzeltilmesi sağlanmıştır.

Sağlık Bakanlığında araştırmacı yapılan personel ile ilgili düzenleme 6223 sayılı Yetki Kanunu kapsamında çıkarılan 663 sayılı KHK ile gerçekleşmişti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını kuran 633 sayılı KHK’nın dayanağı da aynı Yetki Kanunudur. Bu yönüyle, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında da araştırmacı yapılanların hak kaybı ile sonuçlanan işlemin sebebi, sonucu ve her süreci tamamen aynıdır.

Buna göre;

1) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında aynı mağduriyeti yaşayan Araştırmacıların hak kaybını telafi etmek için bir çalışmayı düşünüyor musunuz?

2) Hak kaybı nedeniyle açılan davalar var mıdır? Varsa davalar ne aşamadadır?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.