logo yeni

DİSİPLİN CEZASI VERECEK AMİRİN OLAYDA TARAF OLMASI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

adalet4

Devlet memuru hakkında yürütülen soruşturmada şikâyetçi sıfatıyla ifadesi alınan amirin, ilgili memura disiplin cezası vermesi üzerine açılan davaya bakan Mahkeme,  tesis olunan disiplin cezasında hukuka uyarlık bulunmadığına karar verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı emrinde okul müdür yardımcısı olarak görev yapan bir personel hakkında okul müdürü tarafından şikâyette bulunulması üzerine, soruşturmacı olarak görevlendirilen denetim elemanı okul müdürünün şikâyetçi olarak ifadesini almış ve soruşturma sonucuna göre de okul müdürü tarafından müdür yardımcısı hakkında aylıktan kesme disiplin cezası verilmiştir.

Verilen disiplin cezasına karşı müdür yardımcısı tarafından açılan davaya bakan Ankara 5. İdare Mahkemesi; “Her ne kadar mevzuatta 1/30 oranında aylıktan kesme cezasının disiplin amiri tarafından verileceği hükmü bulunmakta ise de, bu yetkinin en üst disiplin amiri tarafından da kullanılabileceği düzenlenmiş olup davacının disiplin amiri olan okul müdürünün soruşturmada şikâyetçi sıfatıyla ifadesinin alındığı, davacıya isnat edilen fiiller arasında okul müdürünün şahsına hakaret ettiği iddiasının da bulunduğu, bu nedenle okul müdürünün disiplin cezasına konu olayda taraf olduğu görüldüğünden, olayın bizzat tarafı olan disiplin amiri tarafından tesis olunan dava konusu disiplin cezası işleminde hukuka uygunluk bulunmamaktadır.”  şeklinde değerlendirmede bulunarak, dava konusu disiplin cezasının iptaline Karar verdi.

Söz konusu Karara ulaşmak için tıklayınız.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.