logo yeni

MÜBAŞİRLER GİH'E GEÇEBİLECEK Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

mubasirAdalet Bakanlığı bünyesinde görev yapan mübaşirlerin Yardımcı Hizmetler Sınıfında yer alması ve gündemdeki bir tasarıdan çıkarıldıkları iddiası soru önergesine konu oldu.

İstanbul milletvekili Mahmut TANAL tarafından hazırlanan önergede konuyla ilgili olarak şu iddia ve sorulara yer verildi:

“Yürüttükleri görev bakımından asli ve sürekli hizmet ifa eden mübaşir, Yardımcı Hizmetler Sınıfında yer almaktadır. Duruşmalarda ve keşiflerde Hakim tarafından kendisine verilen işleri yapmak, kalem hizmetleriyle ilgili olarak kendilerine verilen görevleri yerine getirmek, mahkemeye ait posta ve tebligat işlerini yürütmek, duruşmanın düzenini sağlamak, arşiv memuru gibi arşivdeki tüm dosyalardan sorumlu olmak, özellikle ilçelerde tek mübaşir olması nedeniyle tüm mahkemelerde görev almak vb. birçok önemli görevler ifa eden mübaşirler yürüttükleri görev yönetmeliklerine göre, adli hizmetlerin yürütülmesi açısından zorunlu ve asli görevleri yerine getirmekte olup, 657 sayılı Kanunun 36’ncı maddesinde sayılan yardımcı hizmetlerin görev ve sorumluluklarından tamamen ayrılmaktadır.

Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun Tasarısı’nda mübaşirlerin, Genel İdare Hizmetleri Sınıfına alınmasına ilişkin düzenlemeye yer verirken; Başbakanlık tarafından bu hükmün tasarıdan çıkartılmasına karar verilmiş ve söz konusu hüküm tasarıdan çıkartılarak TBMM tarafından kabul edilerek Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Mübaşirlerin özlük hakları hakkında aşağıdaki sorularımın cevaplandırılması gereği doğmuştur.

1- Söz konusu tasarıda mübaşirlerin Genel İdare Hizmetleri Sınıfına alınması ile ilgili düzenleme neden çıkartılmıştır?

Yardımcı Hizmetler Sınıfında bulunan mübaşirlerin, mağduriyetlerinin giderilmesi için özlük haklarının iyileştirilmesi ve Genel İdare Hizmetleri Sınıfında yer almaları için bir çalışmanız var mı? Varsa bu çalışma ne aşamadadır? Bu mağduriyetler ne zaman giderilecektir?

3- Milli Savunma Bakanlığı’nda görev yapan mübaşirler Genel İdare Hizmetler sınıfında yer alırken, Adalet Bakanlığı’na bağlı mübaşirlerin Yardımcı Hizmetler sınıfında yer alması, Anayasa’da hüküm altına alınmış eşitlik ilkesine aykırı değil midir? “

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.