logo yeni

MEMURA BALYOZ CEZASI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

 
21 aydır süren Balyoz davasında ceza alan sanıklar arasında tutuksuz sanıklarından sivil memur G.S.'de bulunuyor. Balyoz darbe planı soruşturması kapsamında Nisan 2010 ve Ağustos 2011 yılında gözaltına alınan ve savcılık sorgusunun ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan G.S., 3. Balyoz iddianamesinde sanık olarak yer almıştı. Davanın tek sivil sanığı olan G. S.'nin adının deliller arasında bulunan bir belgede Oraj Hava Harekat planı kapsamında Sıkıyöneim Taktik Harekât Merkezi Genel İdari Personeli olarak görevlendirilecekler arasında geçtiği belirtiliyordu. İddianamede, soruşturma kapsamında ele geçirilen 13 ayrı dijital belgenin incelendiği ve en son 19.02.2003 tarihinde G. S.'nin 'gsalkaya' kullanıcı adıyla kullandığı bilgisayarda kaydedildiği ve Oraj Hava Harekat Planı'nın sekreterya faaliyetlerinde bulunduğu iddia edilmişti. 

KARAR DURUŞMASINDA TUTUKLANDI

Balyoz davasında yargılan G.S. ifadelerinde, Oraj Hava Harekat Planı kapsamında kendisine sekreter olarak görev verildiğinin iddia edildiğini ancak böyle bir görev almadığını, bilgisayarında hazırlandığı iddia edilen belgeleri de hiç görmediğini savunmuştu. Karar duruşmasında makheme salonunda bulunan G.S. 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hükümle birlikte tutuklanmasına karar verilen G.S. cezaevine konuldu. 

BERAAT BEKLERKEN 16 YIL

G. S.'nin eşi A.S., eşinin Hava Harp Okulu'nda öğrenci işlerinde sivil memur olduğunu darbe ve darbe planı konusunda hiç bir bilgisini olmadığını belirterek, "Eşim beraat etmeyi beklerken ona da generallere verilen cezayı verdiler." dedi. 2003 yılında eşinin kullandığı bilgisayarın orada çalışan tüm personelin kullanımına açık olduğunu ve şifresinin olmadığını ifade eden A. S. "Eşim öğrenci işlerinde görevliydi. Hiç birşeyden haberi yok. Tutuksuz yargılanmasına rağmen duruşmaların çoğuna katıldı. Son karar duruşmasına giderken beraat edeceğini söyleyerek gitti. Ama generallere verilen cezayı eşime de verdiler. Hiç bir indirim bilye uygulanmadı. Duruşma salonunda tutuklayıp Hasdal Askeri Cezaevi'ne konuldu. Eşimi henüz göremedim. Şoktayız" diye konuştu. 

İÇİME SİNDİREMİYORUM

Aynı davada ceza alan emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz'un oğlu ve avukatı Mehmet Selim Yalçın, ''G. S.'nin aldığı bu cezadan dolayı hukukçu olmaktan utanıyorum. Askerlerin aldığı cezayı davanın siyasi olması nedeniyle anlıyorum ama Hava Harp Okulu'nda öğrenci işlerinde görevli yazıcı olan kadına verilen bu cezayı içime sindiremiyorum. Mahkeme heyetinin her sanık için dosyayı incelediğine inanmıyorum. Yasada idam cezası olsaydı sanıklara idam cezası da verirlerdi" dedi.

gazete5

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.