logo yeni

VETERİNER HEKİMLERİN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ NASIL OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

veterinerGümrük kapılarında geçici olarak görevlendirilen Veteriner Hekimlerin maddi ve manevi sıkıntı yaşadıkları iddiaları üzerine, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı.

Veteriner Sınır Kontrol Noktası (VSKN)  Müdürlüklerinde görev yapan veteriner hekimlerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde görev yapmaları nedeniyle konu hakkında bu Bakanlıktan alınan görüşler çerçevesinde hazırlandığı belirtilen ve bir soru önergesine cevap niteliği taşıyan Bakan Hayati YAZICI tarafından imzalanmış açıklamada şu hususlar yer aldı:

**Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğüne doğrudan bağlı olarak faaliyet gösteren 9 adet “Veteriner Sınır Kontrol Noktası (VSKN) Müdürlüğü” bulunmakta olup 4/11/2013 tarihli ve 2013/5558 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 14 yeni Veteriner Sınır Kontrol Noktası (VSKN)  Müdürlüğü kurulmuştur.

**Halihazırda faaliyette bulunan VSKN Müdürlüğünde iş ve işlemlerin yürütülebilmesi adına yeterli ve deneyimli personel görev yapmaktadır. Ancak, VSKN Müdürlüklerinde sadece ithalat işlemleri yapılmasına karşın Kuzey Irak Veteriner Servisi tarafından Ülkemizin çeşitli illerinden sağlık sertifikası düzenlenerek Habur Hudut Kapısından çıkış yapacak olan hayvansal ürünler için Şırnak-Habur VSKN Müdürlüğünde ilave veteriner kontrollerinin gerçekleştirilmesi talep edilmiştir.

Söz konusu talep doğrultusunda, başta diğer VSKN Müdürlüklerinde çalışan personel olmak üzere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının taşra teşkilatından personel görevlendirilmesi yapılmaktadır.

Sorunun kalıcı olarak çözümüne ilişkin olarak anılan Bakanlıkça gerekli tedbirler alınmakta olup yeterli sayıda kalıcı personel atamasının yapılmasını müteakip geçici görevlendirmeye ihtiyaç duyulmayacaktır.

Bununla birlikte, Habur VSKN Müdürlüğünde Irak’a yönelik yürütülmekte olan resmi kontrollerde seyrekleştirilmiş kontrole geçilmesi hususunda da Irak yetkili makamları nezdinde girişimlerde bulunulmuştur.

**6245 sayılı Harcırah Kanunu hükümlerine göre gündelik ödenenlerden yurt içinde yatacak yer temini için ödedikleri ücretleri belgelendirenlere, belge bedelini aşmamak ve her defasında on gün ile sınırlı olmak üzere gündeliklerinin tamamına kadar olan kısmı ayrıca ödenmektedir.

Bu çerçevede, personel mağduriyetinin giderilmesi amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yapılan görevlendirmeler 10 gün ile sınırlandırılmıştır.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.