logo yeni

DİSİPLİN CEZASI GEREKTİREN FİİLLERDEN BİRİNİN İPTALİ GÜNDEMDE

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

disiplin657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125 inci maddesinde sayılan ve işlenmesi durumunda ilgili memur hakkında disiplin cezası verilmesini gerektiren fiillerden birinin Anayasaya aykırılığı iddiası Anayasa Mahkemesi tarafından esastan karara bağlanacak.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, disiplin cezası gerek fiiller arasında “Memurluk sıfatı ile bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunmak,” fiiline de yer vermiş ve bu fiili işleyenlere Devlet memurluğundan çıkarma cezası verilmesine ve bu cezayı alanların bir daha Devlet memurluğuna atanmamasına hükmetmiştir.

Devlet memurluğundan çıkarılmayı gerektiren fiil olarak  657 sayılı Kanunun 125/E/g maddesinde düzenlenen hükmün Anayasaya aykırı olduğu iddiası, açılan bir davada Mardin İdare Mahkemesi tarafından yerinde görülmüş ve konu Anayasa Mahkemesine taşınmıştı. Anayasa Mahkemesi konuya ilişkin Esas kararını 16 Ocak 2014 tarihli toplantısında verecek.

Disiplin cezası verilmesini gerektiren fiil ve hallerden, amir takdirine bağlı olarak farklı değerlendirmelere de imkan verebilecek nitelikte olanlardan biri olan söz konusu hükmün Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi durumunda, değerlendirmesinde esneklik bulunmakla birlikte cezası çok ağır olan bir fiilin memurların hayatından çıkmış olacağını düşünmekteyiz.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.