logo yeni

MEMURUN BASINA BİLGİ VE DEMEÇ VERMESİ YASAK MIDIR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

basina-bilgiBasına, haber ajanslarına veya radyo ve televizyon kurumlarına Devlet memurları tarafından bilgi ve demeç verilmesi bazı durumlarda yasaklanmış olup, bu yasağa uymayanlar hakkında ise disiplin cezası uygulanması öngörülmüştür.

Konuya ilişkin yasal düzenlemede, basına bilgi ve demeç verilemeyecek konuların açıkça belirtilmesine ve bu konuda genel ifadelere yer verilmemesine rağmen, basın organlarına yapılan her açıklamanın yasak kapsamında değerlendirileceği anlayışına da rastlanabilmektedir.

İlgili düzenleme

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, Devlet memurlarının ödev ve sorumlulukları arasında “basına bilgi veya demeç verme” konusuna da yer vermiştir. Bu husus, Kanunun 15 inci maddesinde; “Devlet Memurları, kamu görevleri hakkında basına, haber ajanslarına veya radyo ve televizyon kurumlarına bilgi veya demeç veremezler. Bu konuda gerekli bilgi ancak bakanın yetkili kılacağı görevli illerde valiler veya yetkili kılacağı görevli tarafından verilebilir.

Askeri hizmet ile ilgili bilgiler özel kanunların yetkili, kıldığı personel dışında hiç bir kimse tarafından açıklanamaz.” şeklinde düzenlenmiştir.

Öte yandan, 657 sayılı Kanunda disiplin cezası verilmesini gerektiren fiil ve haller arasında “Yetkili olmadığı halde basına, haber ajanslarına veya radyo ve televizyon kurumlarına bilgi veya demeç vermek.” de yer almakta olup, bu fiili işleyen memurlar hakkında “kınama” cezası uygulanacağına hükmedilmiştir. 

Basına bilgi ve demeç verilemeyecek konular

Devlet Memurları Kanununda yer alan düzenlemeden, memurların;

**Yürüttükleri kamu görevleri ile ilgili konularda,

**Askeri hizmetle ilgili konularda

basına bilgi ve demeç veremeyecekleri anlaşılmaktadır. Bu haller dışındaki konularda bilgi ve demeç verilmesine ise Kanunda doğrudan ya da dolaylı olarak herhangi bir sınırlama getirilmemiştir.

Basına bilgi ve demeç vermek yasak mıdır?

Devlet memurlarının basına bilgi ve demeç vermesi genel manada yasak değildir. Ancak verilen bilgilerin ve yapılan açıklamaların, memurun yürüttüğü göreve ilişkin olması ya da askeri hizmetlere ilişkin olması durumunda, yasak kapsamında değerlendirileceği ve ilgili memur hakkında kınama cezası verilmesini gerektireceği değerlendirilmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.