logo yeni

EK MAL BİLDİRİMİNİ GEREKTİREN MAL VARLIĞI DEĞİŞİMİ MİKTARI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

mal-bildirimiDevlet memurları belli zamanlarda mal bildiriminde bulunmakla yükümlü tutulmuş olmanın yanı sıra, bazı durumlarda ise mal miktarındaki değişmelere bağlı olarak ek bildirimde bulunmak zorundadırlar.

Ek mal bildirimi

Devlet memurlarının; kendilerine, eşlerine ve velayetleri altındaki çocuklarına ait mal varlıklarında önemli bir değişiklik meydana geldiğinde, genel mal bildirimi zamanını beklemeden, mal miktarındaki değişiklikleri gösterecek şekilde verilen bildirimine ek mal bildirimi denilmektedir.

Ek mal bildirimini gereken durumlar

Devlet memurlarının kendilerine, eşlerine ve velayetleri altındaki çocuklarına ait;

**Taşınmaz malların (arsa ve yapı kooperatifi hisseleri dahil) alınması ya da satılması halinde, mal varlığında oluşacak artış veya azalış miktarına bakılmaksızın ek mal bildiriminde bulunulması gerekir.

**Para ve para hükmündeki kıymetli kâğıtlarda; hisse senedi ve tahvillerde; altın ve mücevherde; her türlü kara, deniz ve hava taşıt araçlarında; ziraat makinalarında; inşaat ve iş makinalarında; hayvanlarda; koleksiyon ve ev eşyaları ile diğer taşınır mallarda; haklarda; gelirlerde; alacaklarda ve borçlarda memurun aylık net gelirlerinin 5 katından fazla değer ve tutarda artış veya azalış olması halinde ek mal bildiriminde bulunulması gerekir.

Aylık almayanların ek mal bildiriminde bulunmasında ise, 2014 yılı için 16.582.-TL tutarı esas alınır ve bu tutarın üzerindeki artış ve azalışlar bildirime konu edilir.

Ek mal bildiriminde bulunma süresi

Devlet memurları; kendilerinin, eşlerinin ve velayeti altındaki çocuklarının mal varlığında meydana gelen ve ek mal bildirimi verilmesini gerektiren değişikliklere ilişkin olarak, değişikliği izleyen bir ay içinde ek mal bildirimi vermek zorundadırlar.

Mal varlığındaki değişim miktarının belirlenmesi

Taşınmaz mallar dışındaki mallarda, memurun aylık net gelirlerinin 5 katından (aylık almayanlar için 16.582 TL’den)  fazla değer ve tutarda artış veya azalış olması durumunda ek mal bildirimi verilmesi gerekmektedir.

Mal miktarındaki değişim miktarını görmek ve ek mal bildirimini gerektirip gerektirmediğini anlamak için; (taşınmaz mallar dışındaki) mal, hak, alacak, borç ve gelirlerin ayrı ayrı toplam değerleri tek kalem halinde toplanır.  Mallardaki toplam değişim değerinin, aylık net gelirin 5 katını aşması halinde ise ek mal bildirimi verilmesi gerekecektir.

Öte yandan, ek bildirimine konu edilecek malların değeri ise, mal bildirimi tarihindeki değerleri esas alınarak belirlenir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.